Açığa alınan tüm memurlar, memuriyetten çıkarılacak mı?

FETÖ/PDY üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu için görevden uzaklaştırılan memurların tamamen işten çıkarılacak mı?

23322
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan (açığa alınan) memur sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak, görevden uzaklaştırılmış olmaları, bu memurların hepsinin görevlerine son verileceği anlamına da gelmiyor. 

Olağanüstü Hal uygulamaları kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK ile, FETÖ’cü memurların kamu görevinden çıkarılması konusunda özel hükümler getirildi. FETÖ’cü olduğu değerlendirilenler kamu görevinden çıkarılacak.

Memurların FETÖ’cü olup olmadıkları ve FETÖ’cü oldukları değerlendirilenlerin görevlerine son verilmesi;

-Mahalli idarelerde; ilgili il valisinin başkanlığında toplanan (üyeleri vali tarafından belirlenen) kurulun teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile,

-Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olan kurumlarda; o kurum veya kuruluşun en üst yöneticisinin başkanlığında toplanan  (üyeleri bağlı, ilgili veya ilişkili bakan tarafından belirlenen) kurulun teklifi ve bakan onayı ile, gerçekleşecek.

Memurun görevden uzaklaştırılmış olması, görevine son verileceği anlamına gelmez. 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve terör eylemlerinin ardından 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde görevden uzaklaştırılmış veya uzaklaştırılacak olan memurlar;

-Yapılacak soruşturma neticesinde (veya doğrudan) ilgili komisyonlar tarafından haklarında yapılacak değerlendirmede,  Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) üyeliği veya mensubiyeti veya irtibatı veya iltisakı (kavuşma, bitişme, birleşme) olduğu kanaatine varılması durumunda, ilgili Bakan onayı ile görevlerine son verilecek.

-Haklarında ilgili kurullar tarafından yapılacak değerlendirmenin, görevlerine son vermeyi gerektirmemesi durumunda (başka bir sebeple haklarında yürütülecek farklı işlemler bulunmaması halinde) görevlerine başlayacak. 
Kaynak: memurunyeri.com 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!