Açık Lise Başvuruları Hakkında Detaylar!

İlkokulu tamamlayıp aktif örgün bir lise kariyerini sürdürme konusunda problem yaşayanlar için alternatif çözüm olanaklardan biri haline dönüşen ve günümüzde çok sıklıkla tercih edilebilir bir yöntem haline dönüşen açık lise birçok konuda avantaj sağlamak

69803
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açık Lise Başvuruları Hakkında Detaylar!

Açık Lise Başvuruları Hakkında Detaylar!
Açık Lise Başvuruları Hakkında Detaylar!

Eğitimin uzaktan eğitim yöntemiyle tamamlanan lise sınavları çoğunlukla cumartesi ve pazar günleri bakanlık tarafından belirlenen takvime uygun olarak yapılmaktadır. Sınavlar bakanlık tarafından önceden belirlenmiş sınav merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır bazı özel durumlarda online olarak yapılma imkanına da sahiptir. Bu konuda detaylı bilgi alabilmek için sınav zamanı bakanlığın internet sitesinin takip edilmesi önem arz etmektedir.

Açık Lise Şartları Nelerdir?

Açık Lise Şartları Nelerdir?
Açık Lise Şartları Nelerdir?

Açık lise eğitimi alabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır. Bunun dışında lise öğrenimi görmek için adaylardan istenilen şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • İlköğretim okulu/Ortaokul mezunu olmak,
  • Bakanlığa bağlı lise ya meslek liselerini daha önce terk etmiş olanlar,
  • Astsubay okulları, askeri ve polis okulları, Anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, Anadolu güzel sanatlar lisesi, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, özel liseler ya da fen liselerinden ayrılanlar,
  • Açık Öğretim Lisesin Kayıtlı ya da Meslek Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak kayıt durumu silik olanlar ya da buradan tasdikname alanlar
  • Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurtdışı Eğitim Ataşeliklerinden Denklik Belgesi alanlar,

Açık lise başvurusunda bulunarak açık lise okumaya hak kazanabilir durumdadır. Herhangi başka bir şart ya da sınav sonucu veya sınava giriş zorunluluğu yoktur.

Açık Lise Başvuruları Nasıl Yapılır?

Açık Lise Başvuruları Nasıl Yapılır?
Açık Lise Başvuruları Nasıl Yapılır?

Açık lise başvuruları daha önce Millî Eğitim Bakanlığı tarafından beyan edilen belgelerin tamamlanmasıyla MEB’in bağlı okullar ya da merkezler aracılığıyla kolaylıkla yapılabilir durumdadır. Lise başvuruları için talep edilen belgeler şunlardır:

  • T.C. Kimlik numarası beyanı
  • Son altı ay içerisinde ön cepheden çekilmiş ve 4.5*6 boyutunda bir adet vesikalık fotoğraf
  • İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı
  • Kayıt ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunun aslı
  • Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak olan yeni kayıt öğrenci formu

İlköğretim okulu veya ortaokul diploması aslı olmayanlar için kayıp örneğinin aslı ya denklik belgesinin aslı talep edilmektedir. Başvuru esnasında yaşanılacak problemlerin önceden gözetilmesi adına bunlara dikkat edilmelidir.

Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Ders seçimi yapabilmek için öncelikle kayıt işlemi tamamlanmış olmalıdır. Sonrasında ise bakanlığın internet sitesi aracılığıyla (http//www.aol.meb.gov.tr) Öğrenci Giriş başlığı seçilerek yapılmaktadır. Sol tarafta bulunan listeden “Ders Seçme İşlemleri” seçilerek devam edilir. Dersin seçilebilmesi için dersin bulunduğu paragrafın başındaki mavi alan işaretlenir ve seçilen dersler en alta düşmüş olacaktır. Belirtilmiş olan 35 kredilik ders seçimi tamamlanıncaya kadar ders seçimi işlemine devam edilmelidir. “Bu dönem için belirlenen kredi miktarı kadar ders seçtiniz” uyarısı gelinceye dek ders seçimine devam edilir ve son olarak onaylanır.

Açık Öğretimde Okuyanlar Burs Alabilir Mi?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0