Açık Lise Bitirenler Ne Olabilir?

Açık lise, çeşitli sebeplerden dolayı öğretimlerine örgün bir şekilde devam edemeyen insanların seçtiği bir öğrenim modeli olarak görülmektedir. Detaylar...

69804
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1992 yılında alınmış bulunan bir karar neticesinde kurulmuş olan açık liseler, uzaktan eğitim modelini temel prensip olarak benimsemiştir. Açık lise öğreniminde verilen eğitimler, örgün öğretim ile paralellik göstermektedir. Öğrencileri eğitimlerini TV üzerinden ve radyo yayınları aracılığıyla almaktadırlar.

Açık liseleri bitirenler, lise diplomasını aldıktan sonra üniversite sınavlarına giriş hakkı kazanmaktadırlar. Çeşitli sebeplerden ötürü örgün eğitim alamayan bu insanlar, eğitim ihtiyaçlarını uzaktan devam ettirmektedirler.

Açık Lise Nedir?

Açık Lise Nedir?
Açık Lise Nedir?

Uzaktan eğitim veren bir eğitim modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eğitim modelinde eğitimler TV yoluyla ya da radyo yayınları ile verilmektedir. Öğrencileri kitaplarını daha önceki zamanlarda Halk Eğitim Merkezleri üzerinden alabilmekteydi fakat değişen sistem ile öğrencilerin kitaplarını, semtlerinde bulunan örgün liselerden temin edebilmektedir.

Açık öğretim sisteminde sınıf yerine dönem kavramı bulunmaktadır. Birçok insan için avantajlı olan dışardan lise okumak, son zamanlarda tercih sebebi olmaktadır.

Bitirmek Zor mu?

Bitirme konusunda çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda bu liseden mezun olunabilmekte ve üniversite sınavlarına giriş yapılabilmektedir. Dışardan  lisede okumanın zorluk derecesi ise kişiden kişiye değişebilmektedir. Çünkü verilen emekle doğru orantılı olan bir durum olan zorluk derecesinin belirli bir kriteri bulunmamaktadır.

Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Mezuniyet Şartları Nelerdir?
Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Öğrencilerin bu liseden mezun olabilmesi için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından konulan çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaşabilen öğrenci, açık liseden mezun olmaktadır.
  • Sınıfta kalma veya okulda atılma gibi bir durum mevcut değildir.
  • Kaydın yenilenmesi durumunda öğrenci eğitimine devam edebilmektedir.
  • Dışardan lisede okuyan öğrenciler, örgün lisede okuyan öğrencilerin bütün haklarına sahip olabilmektedir.
  • Öğrenci, verebildiği dersin kredisini kazanmaktadır. Veremediği dersten ise herhangi bir kredi kazanamamaktadır.
  • Öğrencilerin alması gereken dersler bulunmaktadır. Bu dersler zorunlu dersler olarak değerlendirilmektedir.

Ayrıca öğrencilerin her dönem ortak ve seçmeli dersleri de bulunmaktadır.

Bitirenler Üniversite Okuyabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde üzerinde yer alan bilgilere göre dışardan lisede okuyan bütün öğrenciler, örgün eğitim alan öğrencilerin haklarının hepsine sahip olmaktadır. Bu sebeple mezun olabilen öğrenciler, üniversite sınavlarına girebilmekte ve sınav sonunda alacakları puanlar ile istedikleri bölümleri tercih edebilmektedirler.

Açık Lise Bitirenler Ne Olabilir?

Uygun koşulları sağladığı takdirde mezun olan öğrenciler, üniversite sınavına rahatlıklar girebilmekte ve aldıkları puanlara göre istedikleri bölümlere girebilmektedirler. Bu konuda örgün lisede okuyan öğrencilerle eşit haklara sahip olan açık lise öğrencileri, uzaktan eğitim görmeleri dışında herhangi bir dezavantaja sahip olmamaktadır.

Açık Lise Başvuruları Hakkında Detaylar

9
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Açık Lise Bitirenler Ne Olabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!