1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Açık Uçlu Sınav İçin Ösym den Duyuru
Açık Uçlu Sınav İçin Ösym den Duyuru

Açık Uçlu Sınav İçin Ösym den Duyuru

Açık Uçlu Sınav İçin Ösym den Duyuru

A+A-

Çoktan seçmeli sorularda adayların, cevabını bilmedikleri bir soruyu, yüzde yirmi  oranında doğru cevaplama olasılıklarının olduğu hatta, ilgili konu hakkında bilgi sahibi olunmadan, test teknikleri kullanılarak seçenekler elenip doğru cevaba ulaşılabilmeleri, çoktan seçmeli soruların, üst düzey bilişsel becerileri ölçmede yetersiz kaldığı, öğrencilerin öğrenmeye olan yaklaşımlarını olumsuz etkilediği, adayların test tekniğini öğrenmek amacıyla dershanelere yönelmesine neden olduğu yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiştir.
Bu bilgiler ışığında  ÖSYM,  adayların bilgilerinin daha sağlıklı ölçülmesinin sağlanabilmesi amacıyla Yazılı sınavlar uygulamasına  geçecek ve adaylar, sunulan seçenekler arasından doğru olanı seçmek yerine cevapları kendileri oluşturacaklardır.. Adayların; söz konusu sorular için cevaplarını oluştururken kendi bilgilerini organize etmeleri ve bu bilgileri kendi kelime veya cümleleriyle ifade etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, adaylar başarılı olabilmek için konuları anlayarak çalışmaya yönelmektedirler
 Sınav cevaplarının değerlendirme aşaması için bir cevap kağıdının iki farklı puanlayıcı tarafından kontrol edileceğini ve iki puanlayıcının aynı puanı vermesinin beklendiğini belirtildi. Puanlayıcıların kağıtlara farklı puanlar vermesi halinde üçüncü bir puanlayıcının kağıdı kontrol edeceği aktarılan açıklamada, "Bu nedenle yazılı sınavın objektif  değerlendirilmesi hususunda hiçbir tereddüt söz konusu değildir denildi..
Puanlama yapılırken her soru için önceden hazırlanmış Puanlama Anahtarı kullanılır. Sorular hazırlanırken, aynı zamanda, ilgili puanlama anahtarı da alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanır. Bu anahtar üzerinde soruya verilebilecek olası cevaplar ve bu cevaplara verilebilecek puanlar yazılır.Bazı soruların cevabına tam puan verilebilecegi gibi bazı cevaplara ise kısmi puanlarda verelebilecek , bu cevapların olasıkları önceden cevap anahatarına işlenecek.
Bu sistem 2013-YDUS, 2014-KDK, 2014-YDUS ve 2014-İnsan Hakları Uzman Yardımcılığı sınavlarında kullanılmış ve beklenen üstünde olumlu sonuçlar alınmıştır bu sistem ile sınav sonuçları daha kısa bir zamanda açıklanmaktadır.Yazılı sınav sisteminin, 28 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan 2015 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavında kullanılacak ve isteyen her adayın bütün sınavlarda geçerli olarak kendi sınav soru ve cevap kitapçığını alarak kendi değerlendirmesini yapabileceklerdir.

Duyurunun Tam metni için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.