Açıklama Geldi! Üniversite Sınavının Tüm Detayları Belli Oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında koronavirüs önlemleri ile ilgili detaylar belli oldu.

62686
Abone Ol
Daha Fazla

En Az 1 Metre Mesafe Kuralı

Bakanlık tarafından belirlenen kurallar dahilinde, sınava giriş yapacak olan adayların arasında en az 1 metrelik sosyal mesafe sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı, konuyla ilgili olarak öğrencileri sınav günü ağırlayacak olan kurumlara merkezi sınavlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin yazı gönderdi.

Maske Zorunluluğu Sınavda da Geçerli Olacak

Alınacak önlemler kapsamında, ilk olarak sınava girecek olan adayların maske kullanımı şart olacak. Sınav kuralları ile birlikte, ilk olarak sınav gözetmenleri ve öğrencilerin maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Bakanlık, gerek sınav öncesinde gerekse de sınav sırasında, görevlilerin maske takmasını zorunlu kıldı. Sınav görevlileri, sınav bitene kadar maskelerini çıkarmayacak.

Sınav giriş yerlerinde görünen bölgelerde, el dezenfektanı bulundurulacak. Aynı zamanda sınav salonlarında da öğrenci ve görevlilerin sayısı kadar yedek maske yer alacak.

Sınav gözetmenlerine şart koşulan sınav sırasında maske takma zorunluluğu, öğrenciler için geçerli olmayacak. Fakat nemlenen maskeler, gözetmenler tarafından tespit edildiği taktirde değiştirilecek. Maskeyi çıkarak olan öğrenciler, lastiklerden tutarak maskelerini çıkaracak. Çıkarılan maskeler direkt olarak çöpe atılacak.

Sınav Görevlileri Bilgilendirilecek

Binalarda gözetmen olarak görev yapacak olan yetkililer, COVID-19 kuralları ile ilgili detaylı olarak bilgilendirilecek. Sınava girecek olan öğrencilerden herhangi birine COVID-19 tanısı konulması halinde gerekli tüm önlemler alınacak.

Tanı konulmuş olan öğrencinin tek kişilik sınav salonunda sınava girmesi şart ise, okulun yedek salonlarından birinde sınava girecek. Bez maske kullanan öğrencilerin maskeleri, tıbbi maske ile değiştirilecek. Salon başkanları, sınav anında öğrenciler ile 1 metreden daha yakın olacakları taktirde maskenin yanı sıra yüz koruyucu da kullanacak.

Ateşi Olan Gözetmen Görev Yapmayacak

Sınav gözetmenlerinde koronavirüs vakasının belirtileri anlamında şikayeti bulunuyorsa, bu kişiler sınavda görevlendirilmeyecek. Sınava girecek öğrenciler, bina bahçesinde de sosyal mesafe kurallarına uygun olarak bekleyecek. En az 1 metre ve 3 ile 4 adım arasındaki mesafe, tüm okul bahçelerinde uygulanacak.

Sınav öncesinde tüm öğrencilere içeri girmeden önce virüs tedbirleri kapsamındaki zorunluluklar anlatılacak. Bakanlık, bu konu ile ilgili olarak bir yazı yayımladı. Ateş, burun akıntısı, solunum sıkıntısı ve öksürük gibi şikayetleri bulunan ve son 14 gün içerisinde vaka tespiti yapılan kişilerle temas kuran öğrencilerin, görevlileri bilgilendirmeleri istendi. Bunun yanı sıra, şikayeti olan öğrencilerin yedek salonlarda sınava tek başlarına gireceğinin de altı çizildi. Okul bahçesinde uyulması gereken kurallar ile ilgili bilgiler net bir şekilde verilirken, maske zorunluluğu da bir kez daha hatırlatıldı.

Öğrencilerin Velileri için de Tedbirler Alınacak

Çocuklarını sınav sırasında bekleyecek olan veliler için de bazı kararlar alındı. Veliler, bahçeye alınmayacak. Beklemeleri adına uygun bir alan tavsiye edilecek. Aynı zamanda öğrenciler, sınav salonlarına da sosyal mesafe kurallarına göre alınacak, kalabalıktan kaçınılacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!