1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Açıköğretim 4 Yanlış 1 Doğru Uygulaması İçin Çok Önemli KDK Kararı
Açıköğretim 4 Yanlış 1 Doğru Uygulaması İçin Çok Önemli KDK Kararı

Açıköğretim 4 Yanlış 1 Doğru Uygulaması İçin Çok Önemli KDK Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Açıköğretim sınavları 4 yanlış 1 doğru uygulaması için kararını açıkladı. Açıköğretim (AÖF, ATA AÖF, AUZEF) sınavlarındaki dört yanlışın bir doğruyu götürmesi şeklindeki uygulamanın iptal istemine KDK ne dedi?

A+A-

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Açıköğretim sınavları 4 yanlış 1 doğru uygulaması için kararını açıkladı. Açıköğretim (AÖF, ATA AÖF, AUZEF) sınavlarındaki dört yanlışın bir doğruyu götürmesi şeklindeki uygulamanın iptal istemi, KDK tarafından rastgele işaretlemenin önüne geçilmesi amacıyla reddedildi.

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültelerinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren yapılmakta olan ara sınav ve final sınavlarında dört yanlış yanıtın bir doğru yanıtı eksiltmesi uygulaması devam ediyor.

AÖF, ATA AÖF, AUZEF Açıköğretim fakültelerinde öğrenim gören binlerce öğrenci 4 yanlış 1 doğru uygulamasının kaldırılması için KDK’ya başvuru yaptı. Kamu Denetçiliği Kurumu Açıköğretim fakültelerindeki uygulamayı eğitimin kalitesinin artırılması bakımından hukuka uygun buldu. KDK kararı;

Üniversiteler tarafından söz konusu uygulamanın getirilmesi amacının; Açıköğretim programları mezunlarının dersleri yeterince çalışmadan, öğrenim görmekte olduğu alanda gerekli bilgiye sahip olmadan sadece rastgele işaretleme yaparak ilgili alandan mezun olduklarının gözlemlenmesi nedeniyle eğitimdeki kalitenin düşürülmemesi yükseköğretim programlarından donanımlı öğrencilerin mezun olması, uygulamada birliğin sağlanması olduğu tespit edilmiştir.

Açıköğretimde uygulanacak öğretim programlarının örgün öğretimde uygulananların kapsam olarak aynı olması, Açıköğretim öğrencilerinin aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmaması ve her iki yoldan mezun olanların eşit hak ve yetkilere sahip olmaları da dikkate alınarak idare tarafından kullanılan takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun kullandığı, yapılan işlemlerde hukuka ve hakkaniyete aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
44 Yorum