1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Açıktan Atama Nedir? Kimler Başvurabilir?
Açıktan Atama Nedir? Kimler Başvurabilir?

Açıktan Atama Nedir? Kimler Başvurabilir?

Kamu kurumlarına memur alımlarında “açıktan atama ile memur alımı yapılacaktır” cümleleri ile sıkça karşılaşmaktayız. Açıktan Atama nedir? Açıktan Atama nasıl yapılır? İşte detaylar!

A+A-

Memurluk görevini yapmak isteyen tüm TÜRK vatandaşları için farklı memur olma yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerden birisi de son zamanlarda sıklıkla hayatımızda yer etmiş olan Açıktan Atama kavramıdır. Peki, açıktan atama nedir? Açıktan Atama İzni nedir?

Açıktan Atama: Boş durumda olan ya da boşalmış devlet kadrolarına yapılan atamalara denilmektedir.

Açıktan Atama İzni: Boş durumda olan memur kadrolarına atama yapılabilmesi için Maliye Bakanlığı, Başbakanlık ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilmiş olan izindir.

Ek olarak açıktan atama izni verilmiş olması, o kuruma ek bir kadro verildiği anlamına gelmemektedir. Boşalmış olan kadrolara atama yapılmasından başka bir anlam taşımamaktadır. Buna istinaden KHK ile görevlerinden alınmış olan memur sayısı ne kadar ise kurumlarda oluşmuş olan boşluğa göre atamalar gerçekleşmektedir.

Açıktan Atama Nasıl Gerçekleşir?

Genel olarak halk tarafından bilinen şekli ile açıktan atama kuralsız ve gelişigüzel bir atama yöntemedir. Fakat bu iş tamda böyle gerçekleşmemektedir. Aslında nitelendirme olarak boş olan kadrolara, işsiz olan kişileri yerleştirmeye açıktan atama denilir. Yani herhangi bir kamu görevi üstlenmemiş kişilerin, devlet bünyesinde memur kadrolarına yerleştirilmesidir.

Peki, açıktan atama nasıl gerçekleşmektedir? Bu konuda bazı farklılıklar ve istisnalar olsa da, kamu – kurum ve kuruluşlarına atanabilmek için KPSS sınavına katılım zorunludur. KPSS ataması sonrasında bazı memur kadrolarına ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yöntemi usulünce, bazı kadrolara ise kurumların ilkeleri doğrultusunda KPSS ve mülakat yöntemi ile memur alımı yapılmaktadır.

Açıktan Atamaya Kimler Başvurabilir?

Yukarıda belirtilmiş olan sebeplerden dolayı, açıktan atama ile memur olmak herhangi bir kurala tabi değildir. Tam olarak doğrudan bir memur alımı olarak yorumlanmamalıdır. Bu yüzden açıktan atama ile memur olmak isteyen kişileri açıklanan ilanlarda belirtilmiş olan şartları taşıyorsalar kesinlikle memurluk için başvuruda bulunabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler