Açıktan Atama Nedir? Kimler Başvurabilir?

Kamu kurumlarına memur alımlarında “açıktan atama ile memur alımı yapılacaktır” cümleleri ile sıkça karşılaşmaktayız. Açıktan Atama nedir? Açıktan Atama nasıl yapılır? İşte detaylar!

70220
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurluk görevini yapmak isteyen tüm TÜRK vatandaşları için farklı memur olma yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerden birisi de son zamanlarda sıklıkla hayatımızda yer etmiş olan Açıktan Atama kavramıdır. Peki, açıktan atama nedir? Açıktan Atama İzni nedir?

Boş durumda olan ya da boşalmış devlet kadrolarına yapılan atamalara denilmektedir. Boş durumda olan memur kadrolarına atama yapılabilmesi için Maliye Bakanlığı, Başbakanlık ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilmiş olan izindir.

Ek olarak atama izni verilmiş olması, o kuruma ek bir kadro verildiği anlamına gelmemektedir. Boşalmış olan kadrolara atama yapılmasından başka bir anlam taşımamaktadır. Buna istinaden KHK ile görevlerinden alınmış olan memur sayısı ne kadar ise kurumlarda oluşmuş olan boşluğa göre atamalar gerçekleşmektedir.

Açıktan Atama Nasıl Gerçekleşir?

Açıktan Atama Nasıl Gerçekleşir?
Açıktan Atama Nasıl Gerçekleşir?

Genel olarak halk tarafından bilinen şekli ile atama kuralsız ve gelişigüzel bir atama yöntemedir. Fakat bu iş tamda böyle gerçekleşmemektedir. Aslında nitelendirme olarak boş olan kadrolara, işsiz olan kişileri yerleştirmeye denilir. Yani herhangi bir kamu görevi üstlenmemiş kişilerin, devlet bünyesinde memur kadrolarına yerleştirilmesidir.

Bu konuda bazı farklılıklar ve istisnalar olsa da, kamu – kurum ve kuruluşlarına atanabilmek için KPSS sınavına katılım zorunludur. KPSS ataması sonrasında bazı memur kadrolarına ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yöntemi usulünce, bazı kadrolara ise kurumların ilkeleri doğrultusunda KPSS ve mülakat yöntemi ile memur alımı yapılmaktadır.

Açıktan Atamaya Kimler Başvurabilir?

Açıktan Atama Nedir? Kimler Başvurabilir?

Yukarıda belirtilmiş olan sebeplerden dolayı, memur olmak herhangi bir kurala tabi değildir. Tam olarak doğrudan bir memur alımı olarak yorumlanmamalıdır. Bu yüzden atama ile memur olmak isteyen kişileri açıklanan ilanlarda belirtilmiş olan şartları taşıyorsalar kesinlikle memurluk için başvuruda bulunabilir.

Nakil Yoluyla Atama Nedir?

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Açıktan Atama Nedir? Kimler Başvurabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!