Açıktan Vekil Atanan Mühendis Ücret Karşılığı Proje İmzalayabilir mi?

Devlet kamu ve kurumlarında veya belediyeler vekil mühendis olarak görev yapan kişiler bulunmaktadır. Peki bu kişiler ücret karşılığı, görevlerini ilgilendiren projelere imza atabilirler mi?

Açıktan Vekil Atanan Mühendis Ücret Karşılığı Proje İmzalayabilir mi?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur olarak görev yapan kişilerin, geçici göreve gönderilmesi, disiplin cezası alarak işten uzaklaştırılması gibi çeşitli nedenler için görevlerine ara verilebilmektedir. Bu durumlarda, bu kişilerin verine vekil memurlar atanmaktadır. Vekil memur atamaları kurum içinden veya kurum dışından olabilmektedir. Aynı kurum içinden atamanın gerçekleşmesi durumunda, bu kişilere 3 aydan itibaren ücret ödenmektedir. Farklı kurumlardan vekil memur ataması gerçekleştirildiğinde, bu kişilere göreve başladıkları aydan itibaren ücret ödenmektedir.

Bilindiği üzere, devlet kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak görev yapan kişiler, herhangi bir ticari işte çalışamaz ve ek gelir elde edemezler. Bu durum kanunlar ile sınırlandırılmaktadır ve yasaklara uyulmadığında çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır. Ayrıca bu kişiler kişisel şirket açamadıkları gibi, ortak da olamamaktadır. Bunun yanında ofis ve büro sahibi olmaları da yasaktır. Memurların ticari ve kazanç getirici işleri yapmalarının yasaklanmasının yanında, özel kanunlar ile belirlenen bazı istisnai durumlar söz konusudur. Bu durumda, özel kanunlar incelendiğinde görülmektedir ki, açıktan vekil olarak atanan mühendisler için proje çizimi ve ücret alımı yasak kapsamındadır.

Devlet Memurları İçin İstisnai Durumlar

Devlet memurları için özel kanunlarda belirtilen görevler, ticari faaliyetler ve kazançlar dışında tutulmaktadır. Bu düzenleme ile birlikte, devlet memurlarının ticaret ve kazanç getirici işlerde yer almaları yasaklanmıştır. Yapılabilecek işler ise istisnai durumlar olarak belirlenmiştir.

Özel hükümler değerlendirildiğinde, memurlar  28. Maddede belirtilen görev ve kazanç getirici işleri yapabilmektedir. Öğretmen olarak görev yapan kişilerin özel kurumlarda ders verebilmelerinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Kişilerin ticari kazanç sağlayacağı işlerde yer almasının tespit edilmesi durumunda, cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Genellikle disiplin cezası olarak uygulanan bu ceza, vekil memur olarak atanan kişiye verilmiş ise, bu kişilerin vekillikleri de iptal edilmektedir. Dolayısı ile kişilerin devlet kurumlarında görev yapmaları halinde, kanunlarda belirtilen yasak ve istisnai durumlara hakim olması oldukça önemlidir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!