1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Acil Tıp Teknisyenleri Yeni Görev Tanımlarından memnun Değil
Acil Tıp Teknisyenleri Yeni Görev Tanımlarından memnun Değil

Acil Tıp Teknisyenleri Yeni Görev Tanımlarından memnun Değil

22 Mayıs 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yeni görev tanımları Acil Tıp Teknisyenlerini memnun etmedi

A+A-

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri ( Paramedik ) Derneği 22 Mayıs 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmeliği ile alakalı olarak bir duyuru yayınladı.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri ( Paramedik ) Derneği yayınladığı duyuruda yönetmeliğe göre 2009 yılında Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri ile Acil Tıp Teknisyenlerinin Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Tebliğinde belirtilen görev, yetki ve sorumlulukların dışında Acil Tıp Teknikerleri yani paramediklere intraossöz girişim, temel ve ileri hava yolu uygulamaları, krikotirotomi, kardiyoversiyon, external pacemaker uygulaması yetkileri tanımlandığını bu durumun Acil Tıp Teknikerleri yani paramedikler tarafından olumlu karşıladığını belirtti. Fakat Acil Tıp Teknisyenlerine tanımlanan intraossöz girişim, acil doğum durumunda doğum eylemine yardımcı olma görevlerinin Acil Tıp Teknisyenlerinin beklentilerini karşılamadığı belirtildi.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri ( Paramedik ) Derneği yayınladığı duyuruda 10 Nisan 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan “Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de, ambulanslarda Doktor , Paramedik veya Acil Tıp Teknisyeni bulunma zorunluluğu olduğunu doktor veya Paramedik olmayan ambulanslarda çalışacak olan Acil Tıp Teknisyenlerinin temel modül, travma resüsitasyon, çocuklarda ileri yaşam desteği ve erişkin ileri yaşam desteği kurslarını başarı ile tamamlamış ve sertifika almış olmalıdır ibaresi gereği bulunduğu, fakat yönetmelikte Acil Tıp Teknisyenlerinde buna rağmen bir değişim olmadığı belirtilmiştir.

Yönetmelik için TIKLAYINIZ

ATT Görev ve Sorumlulukları TIKLAYINIZ

Paramedik Görev ve Sorumlulukları TIKLAYINIZ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.