1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Acilde yeşil'e yakalanan yandı
Acilde yeşil'e yakalanan yandı

Acilde yeşil'e yakalanan yandı

Acil sağlık hizmetlerinde yeşil alan uygulaması hakkında genelge.Sağlık Bakanlığı, acil servislere başvuranların acil olup olmadığının tespit edilmesi için yeşil alan uygulaması hakkındaki genelge yayımladı.

A+A-

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 23642684/010.06.02.5409.13                                                     26 .03. 2014

Konu : Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması

 

GENELGE

2014 /13

 

İlgi: 27.01.2012 tarihli ve 3931 (2012/10) sayılı Genelge.

Bilindiği üzere, 21.01.2012 tarih ve 28180 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile acil servislerde yeşil alan uygulaması kapsamında değerlendirilecek sağlık hizmetleri için katılım payı alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda 520.021 Kodu ile tanımlanan “Yeşil Alan Muayenesi" uygulamasında birliğinin sağlanması bakımından uyulması gerekli esasların neler olduğu hususu 2012/10 sayılı Genelgemiz ile açıklanmıştır.

 

Bakanlığımızca; “Yeşil Alan Muayenesi” uygulamasında birliğin sağlanması amacıyla aşağıda belirtilen hususlara bir kez de iş bu genelge ile açıklık getirilmesinde fayda görülmüştür.

 

Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliği eki Ek-7’ de sarı ve kırmızı renk kodlaması altında yer alan tıbbi durumların dışında kalan işlemlerin tümü yeşil renk kodu kapsamında değerlendirilecek olup, bu işlemler için SUT’ da yer alan 520.021 Kodu ile tanımlanan; Yeşil alan muayenesi girilecektir.

 

Acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esastır. Ancak yapılan muayenesi sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği belirlenen hastalar için 520.021 Kodu ile tanımlanan “Yeşil Alan Muayenesi” kodlama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu kodlama işlemi, hastanın acil servisteki işlemleri tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

 

İlgi sayılı Genelgenin yürürlükten kaldırıldığı ile uygulamanın yukarıda vurgulanan esaslara uygun olarak yürütülmesi gerektiğinin, ilgili tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına tebliğini önemle rica ederim.          

Prof. Dr. Nihat TOSUN

Bakan a. Müsteşar

 

DAĞITIM:

Gereği:

81 İl Valiliğine (İl Sağlık Müdürlüğü)

 

26.03.2014 tarih ve 2014/13 sayılı Acil sağlık hizmetlerinde yeşil alan uygulaması hakkındaki genelgeye ulaşmak için tıklayınız…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.