1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Bilirkişi Başvuruları Başladı
Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Bilirkişi Başvuruları Başladı

Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Bilirkişi Başvuruları Başladı

Adalet Bakanlığı bilirkişi başvuru şartları nelerdir? Kimler Adalet Bakanlığında bilirkişi olarak görev yapabilir? Bilirkişi başvuruları ve şartları için tıklayınız.

A+A-

Bilirkişiliğe kabule ve bilirkişilik başvuru usul ve esasları Adalet Bakanlığı, Huluk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü, Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından yayımlanmıştı. Bilirkişilik için başvurular başladı. Haberimizde yer alan usul ve esaslara göre bilirkişilik başvuruları bölge kurulları tarafından alınacak. Şartlar ve duyuruya dair tüm detayları aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bilirkişilik temel eğitimi ile fiilen beş yıl çalışma şartı aranıyor. Ayrıca Başka bir bölge kurulunun listesine kayıtlı olmamak, bilirkişilik temel eğitimini tamamlamak, bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak gerekiyor.

Adalet Bakanlığı 2019 yılı bilirkişi başvuru genel şartları: 26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak gerekmektedir.

Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak, Daha önce kendi isteği dışında sicilden ve listeden çıkarılmamış veya bilirkişilik yapmaktan yasaklanmamış olmak, Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmamış olmak gerekiyor.

Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için ilgili mevzuat gereği aranan şartları haiz olmak ve mesleğini yapabilmek için gerekli olan uzmanlık alanını gösteren diploma, meslekî yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgeye sahip olmak gerekiyor.

Diğer başvuru şartlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki duyuru metninde başvuru usulü, başvuruya eklenecek belgeler, başvuru takvimi, başvuruların değerlendirilmesi ve itiraz hakkı, bilirkişilik sicilinin oluşturulması, listelerin ilanı ve diğer hususlara aşağıdaki duyuru metninden ayrıntılı olarak incelemenizde fayda vardır.

Bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanları, Aranan nitelikler ve duyuru için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler