1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Adalet Bakanlığı 900 TL Arabuluculuk Ücretini Yalanladı
Adalet Bakanlığı 900 TL Arabuluculuk Ücretini Yalanladı

Adalet Bakanlığı 900 TL Arabuluculuk Ücretini Yalanladı

Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği bazı basın organlarında çıkan ve uzlaşma olduğu taktirde arabulucuya en az 900 TL ödeme verileceği açıklamalarını yalanladı. Yapılan yorumlara açıklık getirildi.

A+A-

Adalet Bakanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 19 Ekim tarihli basın açıklamasında arabuluculuk uygulaması hakkında yanlış algıya yol açacak 900 TL ücret verilmesi konusunu netleştirdi. Yapılan basın açıklaması şu şekildedir:

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Uzlaşma olursa işçi arabulucuya en az 900 TL verecek” şeklinde yer alan haberler kamuoyunun yanlış bilgilenmesine neden olmaktadır. Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

Arabuluculuk uygulamasında dava yolundan farklı olarak herhangi bir başvuru ücreti veya harç alınmamaktadır. İş mahkemelerine taraflardan biri dava açtığında talep ettiği alacak miktarına göre harç ve gider avansı hesaplanarak ilgili taraftan tahsil edilmektedir.

Arabuluculuk uygulamasında başvuru esnasında herhangi bir başvuru ücreti, harç veya gider avansı alınmadığından maddi durumu yetersiz olduğundan dolayı dava açmaktan vazgeçen binlerce işçi haklarını almak için arabulucuya başvurabilecektir.

Ayrıca taraflar arabulucuya başvurduktan sonra anlaşma sağlanamaması durumunda taraflardan herhangi bir ücret istenmemekte, 2 saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanmaktadır.

Tarafların anlaşması durumunda ise arabuluculuk hizmetinin karşılığında anlaşılan miktarın yüzde 3’ü bir taraf, yüzde 3’ü de karşı tarafça arabuluculuk ücreti olarak ödenmektedir. Anlaşma kapsamında bu ücreti taraflardan biri de tek başına ödeyebilir. Bunun haricinde arabuluculuk hizmeti karşılığında herhangi bir ücret arabulucu tarafından istenmeyecektir.

Uygulama kapsamında hem yıllar süren dava süreçleri çok daha kısa sürede çözüme kavuşacak, hem de dava giderleriyle karşılaştırıldığında çok daha ekonomik bir şekilde sorunlar çözümlenecektir.

Konuyla ilgili yapılan haberde her anlaşmada arabulucuya işçinin en az 900 TL ödeyeceği şeklinde yanlış bir algı oluşturulmaktadır. Bu yorumlar kesinlikle doğru değildir denildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler