1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Adalet Bakanlığı Disiplin Yönetmeliği Değişti! 15 Mayıs 2019
Adalet Bakanlığı Disiplin Yönetmeliği Değişti! 15 Mayıs 2019

Adalet Bakanlığı Disiplin Yönetmeliği Değişti! 15 Mayıs 2019

15 Mayıs 2019 Çarşamba günkü resmi gazetede Adalet Bakanlığı disiplin yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Adalet Bakanlığı Disiplin amirleri yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin tamamı My Memur haberde.

A+A-

Adalet Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2019 tarihli resmi gazetede Adalet Bakanlığı disiplin yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girdi. My Memur olarak eski ve yeni hükümlere dair detayları sizler için hazırladık.

5 Nisan 2017 tarihli ve 30029 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adalet Bakanlığı Disiplin Yönetmeliğinin tanımlar maddesinde ye alan “MÜSTEŞAR” ibaresi değiştirildi:

Bakan Yardımcısı: Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısını olarak yönetmelikte tanımlar kısmında yer aldı.

Yönetmeliğin Üst disiplin âmirleri maddesinin “MÜSTEŞAR” fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

İlgili Bakan Yardımcısı, Bakanlık merkez teşkilâtında görevli bütün memurların Bakandan sonra gelen üst disiplin âmiridir şeklinde değişti.

Yönetmeliğin Bakanlık disiplin kurulu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Yeni hüküm: Bakanlık Disiplin Kurulu, Hukuk İşleri Genel Müdürünün başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı, Personel Genel Müdür Yardımcısı ile varsa Devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisinden oluşur.

Eski hüküm: Bakanlık Disiplin Kurulu, Müsteşar teklifi ve Bakan onayı ile müsteşar yardımcılarından birinin başkanlığında, teftiş kurulu başkan yardımcısı, ceza işleri genel müdür yardımcısı, ceza ve tevkifevleri genel müdür yardımcısı, personel genel müdür yardımcısı ile varsa Devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisinden oluşur.

Yönetmeliğin Yüksek disiplin kurulu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Yeni hüküm: Yüksek Disiplin Kurulu, Bakan tarafından görevlendirilen Bakan Yardımcısının başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri Genel Müdürü, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü, Personel Genel Müdürü ile varsa Devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisinden oluşur.

Eski hüküm: Yüksek Disiplin Kurulu, Müsteşarın başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri Genel Müdürü, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü, Personel Genel Müdürü ile varsa Devlet memurunun üyesi olduğu sendikanın temsilcisinden oluşur.

Yönetmeliğin Kurulların ayrı bir ceza tâyinine yetkisi maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

Yeni hüküm: Yüksek Disiplin Kurulunun 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen alt ceza uygulaması hariç, Disiplin Kurullarının ayrı bir ceza tâyinine yetkileri yoktur. Teklifi veya itirazı kabul ya da reddeder.

Eski hüküm: Disiplin Kurullarının; Bakanlık Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu bakımından geçerli olan 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen alt ceza uygulaması hariç, ayrı bir ceza tâyinine yetkileri yoktur. Teklifi veya itirazı kabul ya da reddeder.

Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan ve disiplin amirlerini gösteren ek cetvel ekteki şekilde değiştirilmiştir.

Cetveller için tıklayınız:

pdf.jpg

Yönetmelik değişiklikleri için tıklayınız:

pdf.jpg

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler