1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Adalet Bakanlığı Sürekli İşçilerin Özlük İşlemleri Duyurusu Yapıldı
Adalet Bakanlığı Sürekli İşçilerin Özlük İşlemleri Duyurusu Yapıldı

Adalet Bakanlığı Sürekli İşçilerin Özlük İşlemleri Duyurusu Yapıldı

Adalet Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğü tarafından taşeron işçi alımı kapsamında kadroya geçen sürekli işçilerle ilgili duyuru yapıldı. Sürekli işçilerin özlük işlemlerine dair tüm detaylar açıklandı.

A+A-

Adalet Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğü tarafından sürekli işçilerin özlük işlemlerine dair tüm personellerin bilgilendirilmesi ve iş ve işlemlerin bu doğrultuda yapılması için detaylar açıklandı.

Adalet Bakanlığında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127'nci maddesiyle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye eklenen Geçici 23 üncü madde kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçirilen personel hakkında özlük işlemlerinin hangi birim tarafından yerine getirileceği, disiplin işlemlerinin nasıl yapılacağı, hangi mevzuat hükümlerinin uygulanacağı, emeklilik ve nakil işlemlerinin nasıl yapılacağı hususlarında tereddüte düşülen konulara dair açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada her ne kadar daha önceden Sürekli işçilerin özlük ve mali hakları bakımından İdari İşler Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı olduğu belirtilmiş ise de, Sürekli işçilerin özlük ve mali haklarına ilişkin iş ve işlemlerin adalet komisyonları başkanlıklarınca yerine getirileceği belirtildi.

Anılan personelin diğer hususlar yönünden, atamaları komisyonlarca teklif edilen ancak Cumhuriyet Başsavcılıklarında görev yapan personel gibi değerlendirilmesi, sürekli işçiler İş Kanunu hükümlerine tabi olduğundan haklarında 4857 sayılı İş Kanunu ile ilgili mevzuat hükümlerinin uygulanması gerekiyor.

Sürekli işçilerin disiplin işlemlerinin toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerinde düzenleme bulunması halinde sözleşme hükümlerine göre, söz konusu sözleşmelerde düzenleme yapılmaması halinde ise 4857 sayılı İş Kanununda yer alan genel hükümler çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Sürekli işçilerin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 üncü maddesinin 1 inci fıkrasında öngörülen şartları taşıdıkları sürece atandıkları adliyede çalışması gerektiği, dolayısıyla nakillerinin mümkün bulunmadığı belirtildi.

Sürekli işçilerin emeklilik işlemlerinin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri çerçevesinde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sürekli işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının ise ekte gönderilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünün 9 Mayıs 2018 tarih ve 36162 sayılı yazısı ve eki toplu iş sözleşmesi hükümleri doğrultusunda yerine getirilmesi gerekmektedir. İlgili duyuru tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler