1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Nafaka Önerisi
Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Nafaka Önerisi

Adalet Bakanlığı’ndan Yeni Nafaka Önerisi

Adalet Bakanlığı nafaka için yeni bir öneriyi gündeme getirdi. Buna göre nafaka süresi 6 yılla kısıtlanacak ve alt sınır 2 yıl olacak.

A+A-

Boşandıktan sonra hem kadın hem de çocuklarının mağdur edilmemesi için ödenen nafakada yeni bir düzenleme yapılması için önceki günlerde Cumhurbaşkanlığı ve parti grup toplantıları düzenlendi. Adalet Bakanlığı nafaka süresini 6 yılla kısıtlayacak, alt sınırı ise 2 yıl olacak yeni bir düzenleme öngörüsünde bulundu. Toplantıda ayrıca, bazı boşanmalarda nafaka ödemeye gerek olmayabileceği bazı boşanmalarda ise ömür boyu nafaka ödenmesi gerekebileceği burada kararın hakime bırakıldığı ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın daha önceki çalışmalarında ‘nafaka süresi 5 yıl olmalı’ ve ‘evliliğin yarısı kadar nafaka süresi olmalı’ şeklinde önerilerde gündeme gelmişti.

Ortalama 370 Lira

Uzun süredir gündemden düşmeyen nafaka konusu ile ilgili olarak Kadın Dayanışması Vakfı’nın yaptığı çalışma dikkat çekti. Çalışmaya 140 boşanma davası dahil edildi ve nafaka miktarlarının yüzde 66.4’ünün 0-500 TL, yüzde 10’unun 500-1000 TL, yüzde 2.1’inin 1000-2000 TL, yüzde 2.2’sinin 2000 TL’den yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı. Nafaka ortalamasının ise 370 TL olduğuna dikkat çekildi.

Sanıldığı Gibi Süresiz Değil

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Avukat Selin Nakıpoğlu, nafaka konusunda asıl mağduriyeti kadınların yaşadığını, erkeklerin 200-300 TL’lik nafaka ücretini ödememek için kadına şiddet uyguladığını, nafaka ücretlerinin kadınların ve çocuklarının geçimini sağlayacak düzeyde olmadığını belirtti. Kadınların erkeklerden uzaklaşabilmek için nafaka almaktan dahi vazgeçtiğini ifade etti. Uzun süreler boyunca evde çocuk bakan kadınların da iş gücüne katılımının giderek zorlaştığını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.