1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Adaletsizliğe Hayır Çığlığı Git Gide Büyüyor
Adaletsizliğe Hayır Çığlığı Git Gide Büyüyor

Adaletsizliğe Hayır Çığlığı Git Gide Büyüyor

Adalet Bakanlığı Bünyesinde Çalışan Personellerin Fazla Mesai, Döner Sermaye, vb. ek olarak aldıkları tüm haklar sırayla kesildi. Adalet Bakanlığı çalışanları bu kayıplarını engellemek için tepkilerini her mercii de dile getirirken bir haberle ...

A+A-

Adaletsizliğe Hayır Çığlığı Git Gide Büyüyor

Adalet Bakanlığı Bünyesinde Çalışan Personellerin Fazla Mesai, Döner Sermaye, vb. ek olarak aldıkları tüm haklar sırayla kesildi. Adalet Bakanlığı çalışanları bu kayıplarını engellemek için tepkilerini her mercii de dile getirirken bir haberle adeta yıkıldı.

Adalet Bakanlığı bünyesinde olan ve her ilde 24 saat açık kalması zorunlu olan Adliyelerde çalışan personellerin içerisinde sadece Hakim ve Savcılar ek mesai ücretleri veriliyordu. Diğer bakanlıklardaki gibi mesai bitince evine gidemeyen bu personeller Hakim ve Savcıların deyim yerindeyse keyfi uygulamalarına maruz kalıyorlardı. Kimi zaman çocuğunu okula götüremeyen baba kimi zaman eşi hastanedeyken mesai yapıyordu. Tüm bu zorluklara göğüs geren Adalet Personeli bu çalışmasının karşılığını alamıyor.

Yargıtay ve HSYK seçimlerinin gündemden düşmediği günümüzde Yargı Hizmetleri Sınıfında çalışan Hakim ve Savcılara deyim yerindeyse  “Bayram Değil Seyran Değil” 1.155,00 Türk Lirası Seyyanen zam yapması Adalet Bakanlığı Genel İdari Hizmetler Sınıfındaki Müdür, şef, memur ve hizmetli sınıfındaki çalışanların tepkisine neden oldu.

Bu zam sadece Gih sınıfındaki personellerden değil Mülki İdari Amir sınıfı yani bir ilde en yetkili kişi olan Kaymakam, Vali Yardımcısı ve Valiler tarafından da uygun görülmedi. Her ilde yaklaşık 30 ‘un üzerinde Hakim ve savcı varken ve nöbetlerini sırayla tutup evlerine de zaman ayırabilirken, Her ilçe de bir tane olan ve yeri geldiğinde evinin yüzünü göremeyen ayrıca yedeği olmadığı için dinlenmeye dahi çekilemeyen Mülki İdari Amirlerinde tepkisine neden oldu. Yapılan zamlarla bir ilde en az 10 tane olan Hakim ‘in maaşı bir kaymakamın maaşını yaklaşık olarak 3 bin lira aşmış olmakla beraber ilçenin en büyük amiri konumundaki kişi olan Kaymakamın savcılardan daha düşük maaş almasına neden olmuştur.

Adalet için meydanlara bütün sendikalar indi. Kimi tüm Türkiye ‘de simit yiyerek karşı çıktı bu duruma kimi tüm Türkiye ‘de dilekçe, faks ve mail kampanyası başlattı. İçlerinden en dikkat çekici eylemi sendikalar değil bir sivil topluluk yapıyor, çeşitli illerde yapılan ve yapılmaya devam edilen tepkilere bir yenisi yarın yani maaşların alınacağı gün olan 15 Eylülde  "Adalet İçin Balon Patlat Tepkini Göster" eyleminde bulunacaklar. Amaçları ise adalet personelinin elinden alınan hakların, fazla mesai ücretlerinin, yol ücretlerinin, nöbet tazminatlarının ve döner sermaye ücretlerinin geri elde edilmesi.

Tüm Kurumlarda ve Hizmet Sınıflarında ki bu adaletsizliğin ancak bir Hizmet Sınıfı Oluşturularak aynı görevi yapanların aynı maaşları almaları sağlanarak ayrıca fazla çalışmanın bir zorunluluktan çıkarılarak ve isteyenlerin mesaiye kalmaları halinde bu ücretinde verilmesi halinde çözüleceğine inanıyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.