1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Adana Milletvekili Ali Demirçalı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Sordu
Adana Milletvekili Ali Demirçalı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Sordu

Adana Milletvekili Ali Demirçalı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Sordu

Adana Devlet Hastanesi'nde apandisit teşhisi konulan 28 yaşındaki Cariye Mercan'ın

A+A-

Dün Adana’da yaşanan ve gündeme bomba gibi düşen Karın ağrısı şikâyetiyle, Adana Devlet Hastanesi'nde apandisit teşhisi konulan 28 yaşındaki Cariye Mercan'ın, acil ameliyat kararı alınmasına karşın saatlerce bekletilmesi ve eşinin bu bekletilmeye tepki göstermesi sonucu hastaneden kovulmaları ile ilgili haberler üzerine CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na yazılı soru önergesi verdi. İşte 7 Mayıs 2014 tarihli o soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Ali DEMİRÇALI

CHP Adana Milletvekili

Sağlık Bakanlığı olarak her defasında kamuoyunun önüne çıkarak, Acil sağlık hizmeti vermekle yükümlü kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları, sağlık güvencesi olup olmadığına, ödeme gücü bulunup bulunmadığına veya tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakılmaksızın, acil hastaların hastanelere kabul edileceğini duyurmuştunuz.

Başbakan ve Bakanlık olarak siz, seçim meydanlarında ve televizyon ekranlarında defalarca bu güvenceyi vererek vatandaşlardan oy istemiş, bu konuda oy devşirmek için yoğun çaba harcamıştınız.

Ancak Adana ilinde bugün yaşanan bir olay skandal olmaktan daha da öteye giderek insanlık ayıbı olarak karşımıza çıkmıştır.

Karın ağrısı şikâyetiyle, Adana Devlet Hastanesi'nde apandisit teşhisi konulan 28 yaşındaki Cariye Mercan'ın, acil ameliyat kararı alınmasına karşın saatlerce bekletilmesi ve eşinin bu bekletilmeye tepki göstermesi sonucu hastaneden kovulmaları Adana’da ve ülkemiz kamuoyunda ciddi tepkiyle karşılanmıştır.

Ameliyata alınmayan ve Kolunda serum, üzerinde ameliyat kıyafetiyle yakınları tarafından hastaneden hasta yatağı ile ambulans olmadan çıkartılan Mercan, başka bir hastaneye götürülmek durumunda kalmasını, televizyon ekranlarından üzülerek ve kahrederek izledik.Bu bağlamda;

1-         Her defasında hiçbir hastanın, hastanelerden geri çevrilmeyeceğini beyan etmenize rağmen, Adana’da bu insanlık ayıbının tekrarı neden yaşanmıştır?

2-         Her defasında soruşturma açıldı gerekli incelemeleri yapıyoruz açıklamalarınız hastaları sağlıklarına kavuşturmaya yetmediği gibi ölümle de burun buruna getirmektedir. Bu konunun çözümü nasıl gerçekleşecektir?

3-         Hasta   yakınları ile hastane personeli arasında yaşanan sorunlardan hastaların etkilenmesi ve tedavilerin yarım bırakılması dünyanın başka hangi ülkesinde yaşanmaktadır?

Yaşanan bu insanlık ayıbı karşısında hasta, hasta yakınları ve Adanalı yurttaşlarımızdan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

Personel Sağlık Tr Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.