1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Adana’nın Eğitim Tarihi Bu Müzede
Adana’nın Eğitim Tarihi Bu Müzede

Adana’nın Eğitim Tarihi Bu Müzede

Adana'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Adana Erkek Anadolu Lisesi'nde "İl Eğitim Tarihi Müzesi" açıldı.

A+A-

Adana'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Adana Erkek Anadolu Lisesi'nde "İl Eğitim Tarihi Müzesi" açıldı. Müzede bilimsel deneyler için kullanılan dondurulmuş hayvanlar ve çok sayıda materyal yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından haziran ayında yapılmaya başlanan proje kapsamında 81 ilde bulunan tarihi liselerde, geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri, tarihi doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf ve video filmlerin yer alacağı "İl Eğitim Tarihi Müzeleri" kurulmaya başlandı.

Adana'da ise kuruluşu resmi olarak 1889'a dayanan kentin en eski okulu Adana Erkek Anadolu Lisesi'nde "İl Eğitim Tarihi Müzesi" kuruldu. Müzenin resmi açılışı ise bugün kent protokolünün katılımıyla düzenlendi.

Açılışta Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ı siyah önlüklü 2 küçük öğrenci karşılarken Demirtaş, eski tahta masa ve sıralara oturarak öğrencilik günlerini yaşadı.

"Eserler tek bir çatı altında"

Açılışta konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "Adana Eğitim Müzesi'nde, başta geçmiş dönemlere ait eğitim materyalleri olmak üzere, fotoğraflar, video kayıtları gibi eğitim tarihi açısından değerli pek çok eser ziyarete açılacaktır. Bu sayede her biri ayrı bir eğitim kurumumuzda korunmaya çalışılan eserler, tek bir çatı altında toplanmış olacak ve uzman ellerde muhafaza edilip ömürleri uzatılacaktır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Demirtaş, Adana Eğitim Müzesi'nin gençlerde milli ve kültürel değerlerin pekiştirilmesi adına önemli katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile birlikte CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve kent protokolü müzenin açılış kurdelesini kesti. Adana Valisi Mahmut Demirtaş daha sonra kara tahtaya tebeşir ile "İl Eğitim Tarihi Müzesi" yazdı. Daha sonra protokol üyeleri müzeyi ziyaret etti.

Açılışı yapılan İl Eğitim Tarihi Müzesi'nde eski yıllara ait bilimsel deneylerde kullanılmış ve daha sonra dondurulmuş fare, maymun ve kuş ile birlikte tarihi dokümanlar, laboratuvar deney aletleri, piyanolar, teleskop ve birçok tarihi ürün yer alıyor.

Müze vatandaşlar tarafından da ziyaret edilebilecek.

İHA

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.