Aday Memur İhale Komisyonuna Üye Olarak Alınabilir mi?

Aday memur olarak görev yapan kişinin ihale komisyonunda yer alması mümkün müdür? Bu durum herhangi bir sorun yaratır mı?

Aday Memur İhale Komisyonuna Üye Olarak Alınabilir mi?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu kurumlarına atanması gerçekleşmiş ve aday memur olarak görev yapan kişiler. İhale komisyonunda üye olarak yer alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Kamu İhale Kanunu kapsamında ilgili maddeler değerlendirildiğinde, idare personeli olan kişilerin de ihale komisyonunda yer alabileceği belirtilmektedir. Dolayısı ile kamu personeli olarak ataması gerçekleşmiş kişiler aday memur olsalar dahi, idari personel oldukları için, ihale komisyonunda yer almalarına bir engel bulunmamaktadır. Kişiler aday memur durumunda olduklarında, ihale komisyonunda yer almalarının sorun yaratabileceğini düşünerek, durum ile alakalı olarak itiraz etmek istemektedirler. Ancak, kanunda yer alan devlet memurlarının görev ve sorumluluklarına bakıldığında, bu konu ile alakalı, kişilerin ihale komisyonunda yer almaları sorun oluşturmadığından, itiraz edilmesinin de gereği yoktur.

İhale Komisyonu Nedir?

İhale Komisyonu Nedir?
İhale Komisyonu Nedir?

İhale komisyonları, ihale işlerini yönetmek ve yürütmek ile sorumlu olan komisyonlardır. İhale komisyonlarının görevlendirmesi ihale yetkilisi tarafından yapılmaktadır. Komisyonda yer alan kişilerden biri başkan, üyelerden en az iki kişi ilgili konunun uzmanı ve bir mali üyenin mutlaka bulunması gerekmektedir. Ayrıca, komisyonların en az 5 kişiden oluşması gerekmektedir. Beş kişiden fazla sayıda da komisyonlar oluşturulabilmektedir. Burada önemli olan komisyonda bulunması zorunlu görevlere sahip kişilerin yer almasıdır.

Komisyonlar En Az 5 Kişi
Komisyonlar En Az 5 Kişi

İhale komisyonlarının mutlaka tek sayıda kişi çoğunluğunu kapsaması gerekmektedir. Bu durum, oy kullanımından sonra herhangi bir eşitliğin yaşanmaması için gerekmektedir. İhale üyelerinin her biri eksiksiz bir şekilde toplanarak karar almaktadır. Ayrıca kişilerin çekimser oy kullanmak gibi bir durumları söz konusu değildir. Her üye verdiği karardan sorumludur. Ayrıca çoğunluğa aykırı bir oy verilmesi durumunda da bu kararın sebebini açıklar nitelikte bir karar yazarak imzalamak zorundadırlar.

İhale komisyonlarında, bir ihale işleminin en başından sonuna kadar tüm işlemleri yürütülmekte ve gerçekleştirilmektedir. İhale komisyonlarında görev alan kişiler, aldıkları karardan sorumludurlar. Ayrıca bu kişilerin kanunlara aykırı bir davranışta bulunması ve karar alması da çeşitli cezalara tabi tutulmaktadır. Kusurlu davranışlar sebebi ile kişiler genellikle disiplin cezasına çarptırılmaktadırlar.

Aday Memur İstifa Ederse Yeniden Atanmak İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!