Aday Memur İstifa Ederse Yeniden Atanmak İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?

Aday memurun istifa etmesi durumunda tekrar memur olması için ne kadar beklemesi gerektiği yönünde tarafımıza iletilen bir soruya yanıt aramaya çalışacağız. İşte Detaylar...

67730
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu haberimizde aday memurun istifa etmesi durumunda tekrar memur olması için ne kadar beklemesi gerektiği yönünde tarafımıza iletilen bir soruya yanıt aramaya çalışacağız. My Memur olarak tarafımıza iletilen soru şu şekildedir.

My Memur Takipçisi Soru;

Merhaba. Ben aday memurken istifa ettim. Bu sene öğretmenlik alımında kontenjandayım. Sorum şu: aday memurların tekrar memur olması için bekleme süresi ne kadardır? Teşekkür ederim.

Aday Memur İstifa Ederse Bekleme Süresi Ne Kadar?

Aday Memur İstifa Ederse Bekleme Süresi Ne Kadar?
Aday Memur İstifa Ederse Bekleme Süresi Ne Kadar?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 56 ve 57. maddesine göre, aday memurluk süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenler ile aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların ilişiklerinin kesileceği belirtilmektedir. Bu şekilde ilişikleri kesilen memurlar 3 yıl süresince devlet memuru olarak tekrar atanamazlar.

Aday Memur İstifa Ederse Yeniden Atanmak İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?

Lakin eğer usulüne uygun şeklide memuriyetten çekilir ise durum biraz farklıdır. 657 Sayılı DMK 97. maddesinin 1. fıkrasının A bendinde bu durumlar açıklanmıştır.

  • Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle
    memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.
  • Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir
    vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.
    Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyla bir ay kaydına tabi değildirler

Eğer aday memurun memuriyetten istifası yada çekilmesi yukarıda gösterdiğimiz şekilde olursa, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 97. maddesinin a bendinden bahsetmek mümkün oluyor. Bu maddede ise “94. maddenin 2. ve 3. fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı
ay geçmeden… Devlet memurluğuna alınamazlar.” ibaresi yer alıyor.

Sorunun Cevabı;

Aday Memur İstifa Ederse Yeniden Atanmak İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?

My Memur takipçimizin istifasını usule uygun olarak, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 97. maddesi kapsamında değerlendirdiğimizde yeniden memur olarak atanması için 6 ay beklemesi gerektiği kanaatindeyiz.

Aday Memurun Kademe İlerlemesi Ne Zaman Yapılmalı?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!