Aday Memur, İstifa Ettiğinde Tazminat Öder mi?

Devlet memurluğuna atanan kişiler aday memur olarak göreve başlamaktadır. Peki aday memur istifa etme hakkını kullanırsa tazminat öder mi?

77355
Daha Fazla Göster

Kamu kurum ve kuruluşlarında, memur olarak görev yapan kişilerin istifa etme hakları söz konusudur. Kişiler yasalara uygun olmayan bir davranış sergilemeden, herhangi bir sebep ile istifa haklarını kullanabilirler. Bu durum hem aday memur olarak çalışan hem de asil memur olarak görev yapan kişiler için geçerlidir. Ayrıca kişiler, istifanın ardından başka bir kadroda kamu personeli olarak görev yapabilmektedir. Bu göreve başlamak için istifanın ardından herhangi bir zaman geçmesine gerek yoktur. Bunun yanında, herhangi bir cezai yaptırım da söz konusu değildir.

Görevden çekilme veya istifa kişilerin hakkıdır. Dolayısı ile bu durum herhangi bir yaptırım gerektirmemektedir. Görevden çekilmek isteyen memur, bağlı olduğu kuruma bu durumu bildiren bir dilekçe ile başvurabilmektedir.

Kişilerin aday memur olarak atandıkları kurumda, herhangi bir süre çalışma zorunlulukları bulunmamaktadır. Bunun yanında görevden çekilme haklarını kullandıklarında da tazminat ödemezler. Bu durum hem aday memur hem de asil memurlar için geçerlidir.

Aday Memurun İstifadan Sonra Yeni Bir Atama İle Başka Kadroya Geçiş Hakkı

Aday Memurun İstifadan Sonra
Aday Memurun İstifadan Sonra

Devlet memurlarının görevden çekilmesine yönelik, ilgili kanunun ilgili maddesi incelendiğinde, kişilerin görevden çekildiklerinde yeni bir göreve başlamalarına sınırlama getirilmiştir. Bu durumda, kişiler iki kereden fazla olmamak şartı ile bulundukları görevden ayrıldıktan sonra açık bulunan kadrolara yerleşebilmektedirler. Atanılan yeni kadronun da bir önceki görevdeki pozisyon ile aynı olma şartı da bulunmaktadır.

Yeni Bir Atama İle Başka Kadroya Geçiş Hakkı
Yeni Bir Atama İle Başka Kadroya Geçiş Hakkı

Kanunda asil veya aday memurlar ile alakalı özel şartlar geçmediğinden, belirtilen şartların her devlet memuru için geçerli olduğu düşünülmektedir. Dolayısı ile görevinden çekilme hakkını kullanan memur, yeni bir sınava tabi tutulmadan başka bir kadroya atanabilmektedir. Bu noktada önemli olan başka bir kurumda ve aynı pozisyonda bir görev açığı olmasıdır. Kişiler görevden çekilmek istediklerini belirten dilekçeyi kuruma sunduklarında, istifanın onaylanması için bekleyebilmektedir. Ancak bu durum zorunlu bir durum değildir. Bu sebeple, dilekçede beklemek istenmediğini belirten bir ifade kullanılabilmektedir.

İşçi Olarak Çalışılan Süreler, Aday Memurluk Süresinden Düşülür mü?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aday Memur, İstifa Ettiğinde Tazminat Öder mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!