Aday Memurken İstifa Eden Sınavsız Olarak Yeniden Atanabilir mi?

Aday memur olan kişiler istifa haklarını kullanabilmektedir. Peki aday memurken istifa eden kişi sınava girmeden yeniden atanabilir mi?

77206
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aday Memurken İstifa Eden Sınavsız Olarak Yeniden Atanabilir mi?

Devlet memuru olarak görev yapmak isteyen kişiler sınava girerek, atanmak için puan almaktadır. Her meslek dalı için farklı puanlarda ve farklı sayılarda kadro açılmaktadır. Kişiler sınav sistem ile atandıkları kurumda aday memur olarak göreve başlarlar. Kişiler herhangi bir sebepten, aday memurken istifa edebilir. Bu durumda yeniden sınava girmeden başka bir atamada tercih yapılıp yapılamayacağı merak edilmektedir.

İstifa Eden Sınavsız Olarak Yeniden Atanabilir mi?
İstifa Eden Sınavsız Olarak Yeniden Atanabilir mi?

Devlet kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu personeli olarak görev yapan kişilerin, mevcut görevlerinden çekilme hakları bulunmaktadır. İlgili kanunda, bu durum, ‘’Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.’’ maddesi ile açıklanmaktadır.  Memurluktan çekilme hakkını kullanan kişilerin, belirli sınırlar ve şartlar çerçevesinde başka bir devlet memurluğu kadrosuna atanma hakkı bulunmaktadır.

Aday Memurken İstifadan Sonra Yeni Bir Atama İle Başka Bir Kadroya Geçiş Hakkı

Aday Memurken İstifadan Sonra Yeni Bir Atama İle Başka Bir Kadroya Geçiş Hakkı
Aday Memurken İstifadan Sonra Yeni Bir Atama İle Başka Bir Kadroya Geçiş Hakkı

Devlet memurlarının görevden çekilmesine yönelik, ilgili kanunun ilgili maddesi incelendiğinde, kişilerin görevden çekildiklerinde yeni bir göreve başlamalarına sınırlama getirilmiştir. Bu durumda, kişiler iki kereden fazla olmamak şartı ile bulundukları görevden ayrıldıktan sonra açık bulunan kadrolara yerleşebilmektedirler. Atanılan yeni kadronun da bir önceki görevdeki pozisyon ile aynı olma şartı da bulunmaktadır.

Kanunda asil veya aday memurlar ile alakalı özel şartlar geçmediğinden, belirtilen şartların her devlet memuru için geçerli olduğu düşünülmektedir. Dolayısı ile görevinden çekilme hakkını kullanan memur, yeni bir sınava tabi tutulmadan başka bir kadroya atanabilmektedir. Bu noktada önemli olan başka bir kurumda ve aynı pozisyonda bir görev açığı olmasıdır. Ayrıca görevden çekilmenin sonunda, yeni bir kadroya atanma durumu ile alakalı belirli bekleme süreleri söz konusudur. Yasalara aykırı herhangi bir davranışta bulunmadan, görevden çekilme hakkını kullanan kamu personeli için bu süre 6 aydır.

Aday Memur İhale Komisyonuna Üye Olarak Alınabilir mi?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!