Aday Memurun Eş Durumundan Nakli Yapılabilir Mi?

Aday Memurunun Eş Durumundan Nakli Yapılabilir Mi? Detaylarıyla MyMemur Soru-Cevap' ta

60636
Daha Fazla Göster

Aday Memurun Eş Durumundan Nakli Yapılabilir Mi? Devlet memurları, aday memur dahi olsalar öncelikle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlıdırlar. Kanunun 72’inci maddesi yer değiştirmeyle alakalı olup şu şekildedir:

“Devlet kurumlarında yer değiştirme yoluyla atanmalar;

Hizmetlerin özelliklerine, Türkiye’nin ekonomik, kültürel, sosyal ve ulaşım şartları açısından benzerlik, aynı zamanda yakınlık gösteren iller gruplandırılmıştır. Yer değiştirmeler tespit edilen bölgeler arasında adil ve dengeli bir sistem içinde yapılır.

Aday Memurun Eş Durumundan Nakli Yapılabilir Mi?

Aday Memurunun Eş Durumundan Nakli Yapılabilir Mi?
Aday Memurun Eş Durumundan Nakli Yapılabilir Mi?

Yeniden veya yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda; 

Aile birimini muhafaza etmek bakımından kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak memur olan diğer eşin de isteği göz önünde bulundurulur. Memurun, atamaya tabi tutulan memurun atandığı yere 74 ve 76’ncı maddelerde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır.

Aday Memur
Aday Memur

Yer değiştirme koşuluyla atanmaya tabi memurun atandığı yerde eşinin atanacağı teşkilatın bulunmaması ya da atanabileceği teşkilatı olmakla birlikte niteliğine uygun görev olmaması olabilir. Münhal bir görev bulunmaması ve ilgilinin de talebi halinde, bu personele eşinin görev süresi ile sınırlı olmak üzere aşağıdaki şartlarda izin temin edilir.

Yukarıdaki suretle izin verilenlere, aylık ve diğer ödemelerine karşılık olarak, ek gösterge, taban ve kıdem aylığı dahil aylık, tazminat ve zamlarının kanuni kesintiler düşülüp sonraki net miktarı, eşleri;

  • Olağanüstü Hal Bölgesi kapsamındaki illerle bu illere tabi olarak belirlenen illerde görevli bulunanlara %60’ı,
  • Kalkınmada 1’inci derecede öncelikli yörelerde görevli bulunanlara %50’si,
  • Kalkınmada 2’nci derecede öncelikli yörelerde görevli bulunanlara %25’i,

Kurumlarınca kadro tasarrufundan ödenir. Eşleri diğer yörelerde görevli bulunanlar ise ücretsiz izine tabi olurlar.

Yukarıda sayılanların kadroları eşlerinin görevlendirme süresi boyunca saklı tutulur. Fakat, bu süre memuriyet boyunca 4 yılı hiçbir surette aşamaz. Bunların kademe ilerlemesi; emeklilik ve diğer bütün hakları ve yükümlülükleri aynı şekilde devam eder.

Fakat ücretsiz izin verilenlerin bu sürelerinin emeklilikten sayılabilmesi için kesenek ve kurum karşılıklarının her ay düzenli olarak kendileri tarafından T.C. Emekli Sandığına yatırılmalıdır, hükümleri bulunur.

Aday Memurunun Eş Durumu
Aday Memurun Eş Durumu

657 sayılı Kanunun 72. Maddesinin son fıkrasına göre ve 19.4.1983 tarih, 83/6525 sayılı bakanlar Kurulu Kararıyla Devlet Memurlarının Yer Değiştirmesi Suretiyle Atanmalarına ilişkin Yönetmelik bulunmaktadır. Yönetmeliğin Kapsam başlıklı bölümünün 2’inci maddesinde şu ifadelere yer verilmektedir:

“… 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 36’ncı maddesinde yer alan Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil memurlar,

a) Aynı Kanunun 59’ncu maddesinde belirtilen istisnai memurluklar,

b) Aday Memurlar, Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında yer alan görevli memurlar bu Yönetmelik hükümlerine tabi değillerdir.” deniliyor.

Dolayısıyla aday memur, devlet memurları yer değiştirme suretiyle atama yönetmeliği kapsamında bulunmuyor. Bu yüzden de Devlet Memurlarının Yer Değiştirmeleri Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre eş durumundan naklinin yapılmasının mümkün olamayacağı değerlendirilebilir. Fakat bakanlıkların istisnai atama ve nakil yönetmelikleri de kişiye göre değerlendirilmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aday Memurun Eş Durumundan Nakli Yapılabilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!