Aday Memurun Kademe İlerlemesi Ne Zaman Yapılmalı?

Memurluk görevini yerine getirmek için ataması gerçekleşen kişilerin aday memurluk dönemi söz konusudur. Peki aday memurluk nedir? Aday memurun kademe ilerlemesi ne zaman yapılmalıdır?

Aday Memurun Kademe İlerlemesi Ne Zaman Yapılmalı?
Aday Memurun Kademe İlerlemesi Ne Zaman Yapılmalı?
Daha Fazla Göster

Devlet kurum ve kuruluşlarına kamu personeli olarak ataması gerçekleşen kişiler aday memurluk dönemi geçirmektedirler. Kamu Personeli Seçme Sınavı aracılığı ile aldığı puanla devlet kurumlarındaki pozisyonlara başvuran kişiler yeterli puanın ve şartların sağlanması ile memur olarak atanmaktadırlar. Bu kişilerin ilk atamaları için aday memurluktan söz edilmektedir. Aday memurluk bir staj veya eğitim süreci olarak düşünülebilmektedir. Ayrıca aday memurluğun bir süresi bulunmaktadır.

Aday Memur Nedir?

Aday Memur Nedir?
Aday Memur Nedir?

Devlet kurumlarındaki kadrolara, KPSS sınavı aracılığı ile ilk kez atanan kişiler için aday memurluk söz konusudur. Aday memur olarak göreve başlayan kişiler, bu zaman dilimi içinde temel eğitim, mesleğe hazırlık ve staj gibi süreçlere tabi olmaktadırlar. Bu süreç, kamu kurum ve kuruluşlarına ataması gerçekleşen her devlet memuru için geçerlidir.

İlgilinin kanunun, Adaylığa Kabul Edilme başlıklı bölümünde, konu ile alakalı olarak şu madde yer almaktadır; ‘’Sınavlarda başarılı olanlardan Devlet memurluğuna girmek isteyenler başarı listesindeki sıraya ve 47nci maddeye göre ilan edilen kadro sayısı kadar, kurumlarınca memur adayı olarak atanırlar.‘’ Ayrıca aday memur olarak görev yapılacak olan süre için de,’’ Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” gibi bir ifade yer almaktadır.

Kişilerin asil memurluğa atanması ile alakalı olarak, ilgili kanunun başka bir maddesinde ise “Adaylık devresi içinde eğitimde başarılı olan adaylar disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile onay tarihinden geçerli olmak üzere asli memurluğa atanırlar.’’ şeklinde bir ifade bulunmaktadır. s

Aday Memurlar İçin Kademe İlerlemesi Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Aday Memurlar İçin Kademe İlerlemesi Ne Şekilde Yapılmaktadır?
Aday Memurlar İçin Kademe İlerlemesi Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Devlet kurumlarındaki pozisyonlara memur olarak ataması gerçekleşen kişiler aday memur olarak göreve başlamaktadırlar. Kişilerin aday memur olarak görev yaptıkları sürenin bitmesi ile birlikte aday memurlukta geçirilen süre de ele alınarak kademe ilerlemesi belirlenmektedir.

Konu ile alakalı olarak ilgili kanunda, “Adaylık süresi sonunda bu Kanun hükümlerine göre asıl memurluğa atananların adaylıkta geçirdikleri süreler, kademe ilerlemelerinde ve derece yükselmelerinde değerlendirilir.” şeklinde bir ifade olduğu görülmektedir. Memurun kademe ilerlemesinin yapılabilmesi için bulunduğu kademede en az 1 yıl görev yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca kademe ilerlemesinin sağlanabilmesi için mevcut pozisyon için boşluk bulunması şartı söz konusudur.

Aday Memur Disiplin Cezası Alırsa Ne Olur?

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aday Memurun Kademe İlerlemesi Ne Zaman Yapılmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!