1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Öğretmenliğe Atanma Şartları Nelerdir?
Öğretmenliğe Atanma Şartları Nelerdir?

Öğretmenliğe Atanma Şartları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020 ek 20 Bin Öğretmen ataması müjdesi verdi. Peki, öğretmen atamaları ve öğretmen atama şartları nelerdir?

A+A-

Öğretmen atamaları nihayet ki tekrar gündemimize geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda soruları yanıtladı. On binlerce atama bekleyen öğretmene de bu vesileyle 2020 yılı içinde ek 20 Bin Öğretmen ataması ile ilgili karar aldıklarının müjdesini vermiş oldu. Biz de bu vesileyle öğretmen atamaları ve öğretmen atama şartları ile ilgili bir haber yapmak istedik.

ÖĞRETMEN ATAMA ŞARTLARI

Öğretmen atama şartları adasında ilk madde öğretmenlik mesleğine aday öğretmen olarak başlayacağıdır. Aday Öğretmen olarak atanacak kişilerin, devlet memuru olmak için gerekli olan şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde sıralanmıştır. Memur olmak için gerekli olan genel şartların dışında, aday öğretmen olarak atanmak için de, bazı özel şartlar gereklidir. Bu şartlar şu şekildedir.

Aday öğretmen olarak atanabilmek için, öğretmen adayları mezun oldukları üniversite bölümlerinin, MEB öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olması gerekmektedir.

Yine Aday öğretmen olarak atanmak için, MEB tarafından uygun görülen pedagojik formasyon eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir. Pedagojik formasyon Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar için hariç tutulmuştur.

Aday Öğretmen olarak atanmak isteyen öğretmen adaylarının, eğer ilk kez atama kapsamında ataması gerçekleşecek ise, KPSS’den atanacakları alanlar için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları gerekmektedir.

Yine Atanacak ve aday öğretmen olarak göreve başlayacak olan kişilerin memurluktan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olması gerekmektedir.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler