Aday Öğretmen Performans Değerlendirmesi Nasıl Olur?

Aday öğretmen performansları eğitim kurumlarında yapılan değerlendirme formları üzerinden göreve başlanılan ilk dönemler içerisinde takip sağlanma aşamasında ilk dönemde bir ikinci dönemde iki defa olarak toplamda üç defa değerlendirme içerisinde bulunurlar.

Aday Öğretmen Performans Değerlendirmesi Nasıl Olur?
Aday Öğretmen Performans Değerlendirmesi Nasıl Olur?
Daha Fazla Göster

Değerlendiren kişiler il milli eğitim müdürlüğü kapsamında görev verilecek olan maarif müfettiş, aday öğretmenin eğitimini sürdürdüğü kurum ile eğitim kurumu müdürü görevlerinde danışman öğretmenlerden oluşmaktadır.

Performans Değerlendirmesi Nasıl Olur?

Performans Değerlendirmesi Nasıl Olur?
Performans Değerlendirmesi Nasıl Olur?

Değerlendirmeyi yapan değerlendirici unvanlı kişiler öğretmenin performans değerlendirmesini yapar ve birden fazla sıfat ile aynı aday performansında değerlendirme yapamaz.

İlk değerlendirmeler aday öğretmenlerin görevi sürdürdüğü eğitim kurumunda eğitim kurumu müdürü ve danışman öğretmen arasında bireysel olarak ayrı ayrı yapılmaktadır. İkinci değerlendirme de aynı birinci gibi yapılırken ikinci değerlendirmeler de maarif müfettişler ile eğitim kurumlarının müdürleri tarafından ayrı formlar içerisinde bireysel olarak doldurmayla birlikte yapılmaktadır.

Performans değerlendirilmeleri, bir dönem içerisinde en az altmış iş günü olarak öğretmenlik görevi yapma ve aday öğretmenler hakkında uygulanmaktadır. Danışman Öğretmenin kendi MEBBİS’inden değerlendirmeye alınıp yapması için otomatik olarak 60 gün hesaplanmakta ve işlem başlatılmaktadır. 60 günden önce değerlendirme yapmaya yönelik MEBBİS izin vermeyi doğrulamaz. Bunun için sözleşmeli aday öğretmenler için atanır atanmaz kendi okul kurum müdürleriyle görüşüp, kendileri için danışman öğretmen atamasını yapmalarını istemeleri, adaylık sürecinin uzamasını engelleyecektir. Zira adaylık sürecinde danışman öğretmen ataması yapıldıktan sonra işlemeye başlanılır. Danışman öğretmen ataması yapılmasının ardından 60 iş günü bitmesiyle danışman öğretmenlere değerlendirme yapmasını hatırlatma yapılabilir. 60 günlük birinci değerlendirmeler için sürelere izinler dahil edilmez.

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı
Aday Öğretmen Yetiştirme Programı

Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Programı içeriğinde olan ve faaliyetlerin tümü için geçerli olan aday öğretmenlerin katılımı zorunlu tutulmuştur. Bu faaliyetlerde olan içeriğin bir kısmına veya tamamına yasal nedenleri olan adayların bu gerekçelerle katılamayan aday öğretmenler için Bakanlıkça belirlenen tarihlerde ve yerlerde yapılan telafi programına katılmak zorunluluğu vardır.

Yetiştirme sürelerinde bir dönem en az 60 iş günü fiilen öğretmenlik görevlerini yerine getiren adayların bu işlemlerine rağmen Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Programını tamamlayamamış olan aday öğretmenlerin birinci performans değerlendirmesi telafi eğitiminin sonunda yapılır.

Performans değerlendirmelerine göre tabi tutulamayan yani değerlendirilmesi yapılamayan aday öğretmenlerin değerlendirmesi bu sefer takip eden dönemde aksatılarak yapılır.

 • Birinci değerlendirme sonucunun yüzde 10’u,
 • İkinci değerlendirme sonucunun yüzde 30’u,
 • Üçüncü değerlendirme sonucunun ise yüzde 60’ı dikkate alınır.

Buçuklu olarak da belirlenen puanlar bir üst tam puana tamamlanarak nihai performans değerlendirmelerinde puanı yüz üzerinden en az elli ve üzerinde olan aday öğretmenler performans değerlendirmesinde başarılı sayılır ve sınava girmeye hak kazanır.

Performans değerlendirmesinde başarıyla sonuç elde edemeyen aday öğretmenler, aday öğretmen unvanını kaybederek memuriyetle ilişikleri kesilir.

Adaylık Kaldırma Sınavı

Adaylık Kaldırma Sınavı, göreve başlama tarihine göre en az bir yıl çalışmanın ve performans değerlendirmesinde başarılı olunmasının ardından yapılır. Aylıksız izinde geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmaz.

Adaylık Kaldırma Sınav Konuları ve Puan Ağırlıkları

Adaylık Kaldırma Sınav Konuları ve Puan Ağırlıkları
Adaylık Kaldırma Sınav Konuları ve Puan Ağırlıkları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun (%15),

Bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı (%30)

 • 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu,
 • 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname,
 • 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu,
 • Görevin gerektirdiği diğer mevzuat.

Öğretmenlik uygulamaları (%50)

 • Eğitim öğretimin planlanması,
 • Öğrenme ortamları,
 • Sınıf yönetimi,
 • Öğretim yöntem ve teknikleri,
 • Ölçme ve değerlendirme,

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (%5)

Aday Öğretmenin Görevine Son Verilir mi?

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aday Öğretmen Performans Değerlendirmesi Nasıl Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!