1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Aday Öğretmenlere Yapılan Haksızlıktır
Aday Öğretmenlere Yapılan Haksızlıktır

Aday Öğretmenlere Yapılan Haksızlıktır

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Adaylık Kaldırma Sınavı AKS başvuru kılavuzunu yayımladı. Fakat aday öğretmenlerin performans değerlendirmesine tabi olmadı ve sınav ücreti alınmasına Anadolu Eğitim Sendikası tepki gösterdi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme,  Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ortak çalışması ile aday öğretmenlerin adaylıklarının kaldırılması için yapılacak sınav kılavuzu yayınlandı.

Ortaokulu sınavla bitirerek liseye sınavla giren, ardından bin bir güçlükle üniversite sınavına hazırlanarak öğretmenliğin eğitimini alan, öğretmenliğin okulunu okuduktan sonra KPSS ile yüksek puan yarışında heba olan ve zorla atanan öğretmenlerimiz için sınav, bir başka deyişle ölçme zorunluluğu (!) bitmiş gibi görünmüyor. Mülakat denen ve atanmak için bir de sözlü olarak sınava tabi tutulan ve eğitimle ilgisiz sorularla hayal kırıklığına uğratan sınavı da unutmayalım.

Milli Eğitim Bakanlığı yayınlanan kılavuzda şartlar şu şekilde sıralanmaktadır: Sınava giriş şartları başlığı altında "Sınava girecek olan aday öğretmenlerin (sözleşmeli/kadrolu);  Performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olmak,  Sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlamış olmak,  Sınava giriş ücretini süresi içinde yatırmış olmak şartlarını sıralamıştır.

Şartlardan sadece biri mantıklı! Adaylık süresinin 1 yılın sonunda kalkmasını normal olarak görebiliriz ancak performans değerlendirmesi ve sınav ücreti konusu sıkıntılıdır ve Anadolu Eğitim Sendikasının konuyla ilgili çekinceleri olduğu belirtildi.

Performans değerlendirme! Aday öğretmenlerin performans değerlendirmesinin okul müdürü tarafından adil bir şekilde yapılmış olması öncelikli meseledir. Daha önce denenen ve öğretmenlerin performans değerlendirmelerinde ciddi sıkıntılara neden olan konu hassasiyetle ele alınmalıdır.

100 TL sınav ücreti! Yapılacak olan adaylık kaldırma sınavında öğretmenlerden 100 TL alınması da konunun bir başka olumsuz yönüdür. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre aday memurluktan dolayısıyla aday öğretmenlikten asli memuriyete geçme sınav ücretinin bu kadar yüksek olması, sınavın bu kadar masraflı bir sınav mı olduğu sorusunu akıllara getirmektedir.

MEB kendi personeline yaptığı bir sınavdan ücret almamalıdır. Bakanlığın bu konuyu gözden geçirerek sınav ücretlerini kaldırması talep edildi. Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından MEB’in konuyla ilgili gerekli adımı atması istendi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler