1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Aday Öğretmenlerin Özlük Hakları Nelerdir ?
Aday Öğretmenlerin Özlük Hakları Nelerdir ?

Aday Öğretmenlerin Özlük Hakları Nelerdir ?

MEB'de aday öğretmenlik ve aday öğretmenlerin özlük hakları...

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olarak atananların adaylık süreci diğer devlet memurlarından farklı olarak yapılmaktadır.1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 43. maddesinde yapılan değişiklikle aday öğretmen olarak atananların asil öğretmen olarak atanabilmesi için 3 şart getirildi.

Bu şartlar;

- En az 1 yıl fiilen çalışması,
- Performans değerlendirmesine göre başarılı olması,
- Yazılı veya yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmak

Uygulanacak olan sözlü sınavda aday öğretmenler; 
a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü, 
b) İletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti, 
c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, 
d) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri, yönlerinden Bakanlıkça oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilir.

ADAY ÖĞRETMENİN ÖZLÜK HAKLARI

- Aday öğretmenin özlük hakları ail memur olan öğretmenlerle aynıdır.

- Aday öğretmenler de asil olanlar gibi sendikalara üye olabilirler.

- Aday öğretmenler de Milli Eğitimin düzenlediği mahalli ve merkezi tüm seminer ve kurslara katılabilir ve bunlar için harcırah alabilir.

- Aday öğretmenler de ek derslere girebilir ve ek ders ücretlerini tam olarak alabilirler.

- Aday öğretmenler de ÖSYM ve MEB'in düzenlediği sınavlarda gözetmen ve salon başkanı olarak görev alabilir ve bunlar için ödenen ücretleri tam olarak alabilirler.

- İdareciler arasında 4 yılını dolduranlar için yönetici değerlendirme yapılmasında okulun en az hizmet süresine sahip öğretmeni olarak değerlendirme hakkı aday öğretmenlere verilmektedir ve  görev sürelerinin uzatılması ile ilgili değerlendirmede değerlendirme yapan kişi olacakları için aday öğretmenlere avantaj sağladığını da söyleyebiliriz.

-Aday öğretmenlik süresi sonunda sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar aday öğretmen unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişiği kesilir.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Atananların İzleyeceği Yol ve İstenen Belgeler

Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerin Maaşları

MEB 15 Bin Öğretmen Atamasına Ait Alan Bazlı Minimum Puanları için Tıklayınız

 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum