1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Aday Öğretmenlik Mülakatlarında Somut Kanıt Olmadığından Mahkeme Yürütmeyi Durdurdu
Aday Öğretmenlik Mülakatlarında Somut Kanıt Olmadığından Mahkeme Yürütmeyi Durdurdu

Aday Öğretmenlik Mülakatlarında Somut Kanıt Olmadığından Mahkeme Yürütmeyi Durdurdu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından aday öğretmenlikten asli öğretmenliğe geçişte yer alan sözlü sınavda başarısızlık nedenlerinin somut bilgi veya belge ile kanıtlanmaması gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

A+A-

Bilindiği üzere maalesef sözlü sınavlar hayatımızın her alanına yanlış olsa da, tüm sendikalar karşı gelse de girdi! KPSS puan üstünlüğünün de ötesine geçen mülakat sonucu gerçekleştirilen atamalara hem adayların hem de ksendikaların büyük tepkisi var.

Buna rağmen idareler inatla maalesef sözlü sınavlara devam etmekte ve her yönetmeliğin içerisine bu hükmü yerleştirerek kamuya memur alımından tutun da görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına kadar her alana sokulmuş durumda. Fakat son kararla bunun yanlışlığı konusunda mahkeme emsal teşkil edecek bir yürütmeyi durdurma kararı daha verdi.

Milli Eğitim Bakanlığında aday öğretmenlikten asli öğretmenliğe geçiş sözlü sınavında kendisine verilen başarısız sözlü notundan dolayı itirazda bulunan öğretmen adayı mahkeme kararı ile yürütmeyi durdurdu.

Mahkeme mülakat uygulamasında herhangi bir belge veya somut kanıt olmadığı için mülakat sonucu başarısız olan öğretmenin sözlü sınav hükmünün yürütmesini durdurdu. Aslında bu karar ile tüm sözlü sınavların iptal edilmesi ve mahkeme kararları gereği tamamen hayatımızdan çıkarılması gerekmektedir.

Sözlü mülakatların mantığı KPSS’nin etkisini sıfıra indirmek değildir. Amacından çıkan mülakat uygulamasının kaldırılması ile adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre hak ettikleri yere girme fırsatı bulabileceklerdir. Puan üstünlüğü sıralaması sonucuna da kimsenin itiraz etme durumu olmayacaktır. Mülakatla ilgili yürütmeyi durdurma kararı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.