1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Nedir- Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır
Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Nedir- Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır

Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Nedir- Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır

Yaptığı davranışlarda kusur bulunması nedeniyle mahkemelerce ceza verilen, yasalara göre suç işlediği kabul edilen kişilerin bu suçlara ait kayıtların belli bir süre saklandığı sisteme sabıka kaydı yada adli sicil denir.

A+A-

Adli sicil kayıtları gizli tutulur. Kişilerin kendisine, 18 yaşından küçükse anne babasına, vekâlet sunma koşuluyla kanuni temsilciye ya da istemleri halinde kamu kurum ve kuruluşlarına verilir. Adli sicil kayıtları Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurt dışında büyükelçiliklerden ve artık e devlet yoluyla internet üzerinden alınabilmektedir. Sabıka kaydı neden istenildiği konusuna bakılmaksızın bütün istemlerde gözüken kayıttır. Arşiv kayıtları ise sadece belli konular için istenen kayıtlarda verilmektedir.

Adli sicil kayıtları tekrar suç işleyen kişiye verilecek cezanın belirlenmesinde etkilidir. Ayrıca bir kişinin devlet dairesinde, özel bir kurumda veya bir kişinin yanında işe gireceği zaman suç işleyip işlemediğini, sicilinin temiz olup olmadığını öğrenmek için, yurt ve burs başvurularında, ehliyet başvurularında ve daha birçok işlemi gerçekleştirmek için sabıka kayıtlarından yararlanılır. Adli sicil kayıtları bir süre sonra, adli arşiv kayıtlarına aktarılır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler