1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. AES: 2020 LGS Öncesi Tedbirler Alınmalıdır
AES: 2020 LGS Öncesi Tedbirler Alınmalıdır

AES: 2020 LGS Öncesi Tedbirler Alınmalıdır

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliğince “AES” 2020 yılı Liselere Geçiş Sınavı “Merkezi Sınav” kapsamında tedbirlerin alınması istendi. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Anadolu Eğitim SendikasıAES” Hukuk Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada 4+4+4 Eğitim sisteminin hayata geçtiği 2012 yılından itibaren 8. Sınıflar ilk defa bu yıl mezunlarını vereceği hatırlatıldı. 2012 yılında 60-66 aylık olarak öğrencilerin 1. Sınıfa başlamasından dolayı bir yoğunluk oluşmuştur.

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl 8. Sınıflardan mezun olacak öğrenci sayısı 1 Milyon 700 Bini bulmaktadır. Liselere Giriş Sınavı(LGS) sisteminden dolayı ortaöğretim bünyesinde bulunan “Nitelikli Okullar” ile diğer liseler büyük bir yük ile karşı karşıya kalacaktır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak konu ile ilgili gereken tedbirlerin alınmasını Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından talep edildi.

2020 LGS Öncesi Tedbirler Alınmalıdır

Bilindiği üzere 4+4+4 Eğitim sisteminin hayata geçtiği 2012 yılından itibaren 8. Sınıflar ilk defa bu yıl mezunlarını verecek. 2012 yılında 60-66 aylık olarak öğrencilerin 1. Sınıfa başlamasından dolayı bir yoğunluk oluşmuştur. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl 8. Sınıflardan mezun olacak öğrenci sayısı 1 Milyon 700 Bini bulmaktadır. Liselere Giriş Sınavı (LGS) sisteminden dolayı ortaöğretim bünyesinde bulunan “Nitelikli Okullar” ile diğer liseler büyük bir yük ile karşı karşıya kalacaktır.

Aşağıdaki sıralayabileceğimiz sorular, konu ile ilgili tedbir alınması açısından önem arz etmektedir.

“Nitelikli Okul” olarak tabir edilen LGS sonucuna göre öğrenci alan okulların altyapısı buna uygun mudur? Öğrenci kontenjanı arttırılacak veya okul sayısı çoğaltılacak mıdır?

 “Nitelikli Okul” kimliği dışındaki liselerin altyapısı oluşacak talebi karşılayabilecek midir? Yeni derslikler veya okullar yapılacak mıdır?

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından konu ile ilgili tedbirlerin alınması konusunda bilgi talep etmekteyiz. Konu ile ilgili tarafımızın bilgilendirilmesi hususunda gereğinin yapılması istendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler