1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. AES Çocuk İstismarına Karşı Savaş Açtı
AES Çocuk İstismarına Karşı Savaş Açtı

AES Çocuk İstismarına Karşı Savaş Açtı

Çocuk istismarına karşı gerek toplumsal tepki gerekse sendikaların tepkisi dinmek bilmiyor. Çocuklarımızı korumak için istismara karşı AES de savaş açtı. Herkes çocuğunun öğretmenidir ve yapılması gerekenler madde madde açıklandı.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası da çocuk istismarına karşı sesini yükseltti ve çocuklarımızı korumak adına ciddi adımlar attı. Herkes, çocukların gerek velisi, gerek akrabası gerekse komşusuyken aynı zamanda da öğretmenidir. Bu kapsamda AES’in madde madde çocuklarımızı korumak adına yayımladığı içeriği mutlaka inceleyiniz.

Ulusal ve uluslararası hukuk tarafından koruma altına alınmış olsalar da, duygusal ve fiziksel anlamda korumakta güçlük çektiğimiz çocuklar geleceğimizdir. Ülke gündemimizde her an güncellenen, Dünya önünde de başımızı eğdiren çocuk tecavüzleri her boyutu ile alınmalı, önleyici ve caydırıcı tedbirler birlikte düzenlenmelidir.

Bu konuda inisiyatif alarak eğitim ve rehberlik hizmeti vermeye karar veren Anadolu Eğitim Sendikası bir basın bildirisi ile yol haritasını açıklamıştır. AES Genel Başkanı Cansel Güven’in konuya ilişkin olarak yaptığı açıklama.

Çocuklarımız ülke gündemindeki haberlerde başarı ve mutluluklarıyla anılmak yerine istismar ve tecavüz haberlerinin nesnesi olarak yer almaktadır. Haberlere konu olarak yargıya taşınan vakıaların toplam içerinde %5’lere karşılık geldiğine dair söylemler hepimizi dehşete düşürmüştür. Tecavüzün dahi “istismar” diye geçiştirildiği, mağdurun kışkırtıcı bir fail olarak görüldüğü, utanç ve tehdit unsuruyla susturulduğu sayısız olay bugünkü rezil tablonun nedenidir. İstismarın, tacizin, tecavüzün mazereti olmaz, hafifletici bir gerekçe uydurulamaz!

Toplum vicdanında en ağır şekilde yargılanan, sosyal medyada infaz edilen istismarcılar gerçek hayatta fiillerinin gerektirdiği cezalara çarptırılmamakta, yeni eylemler için cesaret bulmaktadır. Nihayet meclis gündemine gelerek araştırılması söz konusu edilen çocuk istismarları kaderimiz değildir, milletimizin fıtratı değildir. Yetişkinleri de kapsayan eğitimle, toplumsal bilinçle, yasal düzenlemelerle bu rezilliği aşabilir, çocuklarımızı güvenle büyütebiliriz.

Kimi zaman velisi, akrabası, komşusu olduğumuz çocukların her zaman öğretmenleriyiz. Onları yakın uzak tehlikelerden korumak adına elbet inisiyatif alacak, kalkan olacağız diyen sendika yapılması gerekenlerle ilgili şunların yapılmasını istiyor:

İyi kötü dokunma! Samimiyetle taciz arasındaki ayrım çoğu zaman yetişkinler tarafından dahi yapılamamaktadır. Girdiğimiz sınıfların düzeyine ve hazır bulunuşluklarına uygun olarak, iyi dokunma/kötü dokunmayı anlatacağız.

Dokunma hakkı kimsede değildir! İnsan bedenindeki özel bölgelere dokunma hakkının aile içinde dahi kimseye verilemeyeceğini her çocuğa öğreteceğiz.

Temasa dikkat! Çocukta ve ergende rahatsızlık hissi uyandıran her temas reddedilmelidir. Çocuklarımızı bayramlık şeker gibi konu komşuya ikram etmenin, “amca biraz sevsin” diye zorlamanın samimiyet olmadığını velilerimize de anlatacağız. Hijyen boyutuyla bile çocuk bedeni korunmaya muhtaçtır.

Öğrencilere dikkat! Sınıf ortamında yaşının gerektirdiği gibi davranmayan, sosyal davranışlarında anormallik olan öğrencilerimizi yakından tanımaya çalışacak, gereğinden uslu çocukluğun anormallik olduğunu unutmayacağız.

Rehberlik! Sınıf veya rehber öğretmenleri olmasak da öğrencilerimiz bizi rehber edinebilir. Onlarla kuracağımız yakınlıkta sırdaş olabileceğimizi bilecekler. Tekil ya da süregelen bir istismarın kurbanı olan çocuk utanç ve korku içinde olabilir. En yakınlarına bile anlatamadıkları, kimi zaman da en yakınlarından gelen tacizde suçlu taraf olmadıklarını, yardım için bize gelebileceklerini öğreteceğiz.

Doğru bilgi aktarımı! Onların kaygılı yetişkinler olması, korkuyla yaşaması elbette arzu edilemez. Güvenliklerini arttıracak temel bilgileri (yabancılarla iletişim, sosyal medya, sosyal hayatta alacakları önlemler) uygun bir dille, yeri geldikçe ve tekrarlarla öğreteceğiz.

Çığlık! Cinsel taciz veya saldırıya maruz kalmaları halinde çığlık atarak kalabalığa (başka insanların bulunduğu her hangi yere) doğru kaçmaları, mümkün olamıyorsa saldırganın canını acıtacak savunma hamlelerini uygun dille anlatacağız.

Susma ve tepkini göster! İstismara dair yatkınlığından şüphe duyduğumuz her kim olursa olsun gözlemimiz altında olacak, iyimserliğimizi makul bir seviyede tutacağız. Onaylamadığımız eylemlere şahit olursak ASLA SUSMAYACAK, cezai ve idari işlemler için imzamızı esirgemeyeceğiz.

Sorumluluk hepimizde! Sorumluluğumuz yalnızca ders belletmek, not vermek olmadığını belirten Anadolu Eğitim Sendikası, üyelerinin öğrencilerine yönelen istismara karşı teyakkuzdadır ve sorumluluk alacaktır denildi. Üyesi olan olmayan bütün öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının da bu mücadeleye katkı vermesi istendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler