1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. AES: Engellilik Kutlanmaz, Engelleri Aşmak Gerekir
AES: Engellilik Kutlanmaz, Engelleri Aşmak Gerekir

AES: Engellilik Kutlanmaz, Engelleri Aşmak Gerekir

3 Aralık Dünya Engelliler Günü itibarıyla Anadolu Eğitim Sendikası AES açıklama yaparak yarın engelliler gününün kutlanmamasını, engellerin aşılması gerektiğini vurguladı. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Yarın “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”. Birleşmiş Milletler tarafından 1992 Yılından başlayarak Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık, ülkemizde adeta bayram gibi kutlanmaktadır. Bu özel gün kutlamaya değil, empati yapmaya, çözüm üretmeye bir vesile olmalıdır.

Ekonomik, sosyal hayat, eğitim ve istihdam başlıklarında büyük zorluklara muhatap olan engellilerimiz, aileleriyle birlikte nüfusumuzun % 25’lik dilimiyle her gün, her an mağdur durumdadır.

Doğal nedenler kadar kazaların, ihmallerin de neden olduğu engelli olma hali yalnızca kaza-kader boyutuyla ele alınamaz. Engelli nüfusun önemli bir kısmı önlenebilir kazalar, erken teşhisle tedavi edilebilir hastalıklar, akraba evlilikleri ile gebelik-doğum sırasındaki komplikasyonlar yüzünden engellidir.

Sosyal devletin görevleri arasında; engellileri rehabilite etmek, hayata kazandırmak kadar ve bu sayıya yenilerinin eklenmemesi için tedbirler almak vardır.

ENGELLİ İSTİHDAMINI DÜZENLEYEN YASALAR İŞLEMİYOR

Uygulamaya bakıldığında; AB hayalinde dönük bir adım gibi duran engelli istihdamını düzenleyen yasalar maalesef işletilememektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, kamu kurum ve kuruluşları kadrolarında % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Güncel verilere bakıldığı zaman; kamuda istihdam edilmesi gereken engelli personel kadrosunun yaklaşık %20’si boştur.

ATAMA BEKLEYENLERİN BİR KISMI EKPSS BELGELİ

Atama bekleyenlerin bir kısmı EKPSS belgeli, eğitim fakültesi mezunu, formasyonlu öğretmen olup kadrolu atanmalarıyla engelli öğrencilere rol modeli olacaklardır.

Engelliler bizimle yaşıyor ve hayatın içindeler. Ayrıcalık değil, hayata karışmak, üretmek için bir fırsat istiyorlar, yasalarca korunan haklarını talep ediyorlar. İşçi, memur, öğretmen olarak istihdam edilen, kendilerine sağlanan haklar ölçüsünde bir meslek sahibi olan engelli vatandaşlarımızın sorunları da iş bulmakla sonlanmıyor.

Birçok kurumda hatta okulda engelli rampası ve asansör donanımı ya eksik ya da işlevsizdir.

Atama, tayin ve nöbet uygulamalarında pozitif ayrımcılığı hak eden engellilere “İş bulduğuna şükret!” denemez.

Aynı şekilde sorumluluk vermeyerek değersizleştirmek, engeli nedeniyle zorlanacağı işleri yüklemek, “Bir köşede otur ve maaşını al demek!” de engelli çalışanlarımızın zaman zaman uğradığı psikolojik saldırılar arasındadır, suçtur.

3 Aralık nedeniyle hatırlanan, yılın 364 günü YOK sayılan engelliler, bizim aile üyelerimiz ve değerli iş gücümüzdür. Onları yok sayarak hamaset içinde gün kutlayanları asli görevlerini yapmaya çağırıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü farkındalık yaratsın, engelli hakları en kısa zamanda iade edilsin istendi.

Dünya Engelliler Günü nedeniyle birlikte yaşama ilkesinin hayata geçirilmesi için herkesi duyarlılığa, adım atmaya, engel çıkarmaktan vaz geçme çağrısı AES tarafından yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler