1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. AES PDR Öğretmenlerine İcap Görevi ve Soru Hazırlama Angarya Görevler İçin Eylem Karar Aldı
AES PDR Öğretmenlerine İcap Görevi ve Soru Hazırlama Angarya Görevler İçin Eylem Karar Aldı

AES PDR Öğretmenlerine İcap Görevi ve Soru Hazırlama Angarya Görevler İçin Eylem Karar Aldı

Anadolu Eğitim Sendikası “AES” PDR Öğretmenlerine verilen icap görevi ve soru hazırlama angarya görevleri için karar aldı. Angarya görevleri yapmamak için gerekli dilekçe örneği My Memur haberde.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası olarak üyemiz PDR öğretmenleri için savcılıklar tarafından suça karışan çocuklar için yürütülen karakol soruşturmalarına istekleri dışında katılmama ve belirli branşlar için resen verilen soru hazırlama görevlerini yerine getirmeme eylem kararları aldı.

AES tarafından yapılan açıklamada angarya olan, gönüllülük esasına dayanmayan, öğretmenlerin görev tanımında bulunmayan ve dinlenme hakkını engelleyen bu iş ve işlemleri gönüllü olmayan üyemiz öğretmenleri yerine getirmeyecektir denildi. İşte Angarya görev kararı tam metni:

ANGARYA GÖREVİ İÇİN SENDİKA KARARI

Anadolu Eğitim Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Başkan Mehmet Alper Öğretici başkanlığında toplanarak;

1-PDR öğretmenlerine; suça karışan çocukların karakoldaki işlemleri sırasında resen görev verilmekte, mesai saatleri ve istekleri dışında icapçı(nöbetçi) olarak da sorumluluk yüklenmektedir.

Bu öğretmenlerimiz için yönetmeliklerde, suça karışan çocuklarla ilgili işlemlerde herhangi bir görevleri bulunmamaktadır.

PDR öğretmenlerinin özellikle mesai saatleri dışında Adalet Bakanlığına bağlı kurumlarda hükümlüye rehberlik etmek ve çocukların ifadesinin alınması işlemlerinde resen görevlendirilmeleri yasal ve hukuki değildir. Ayrıca Anayasa’mızın 18. maddesinde yer alan “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükümlerine de aykırılık teşkil edecektir.

Karakollardaki bu işlemlere; sosyal çalışmacı veya icapçı olarak isteği dışında çağrılan üyemiz öğretmenleri, sendikamızın aldığı karar doğrultusunda katılmayacak, bu konuda idareye dilekçe ile başvuruda bulunmaları,

2-MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 02.09.2019 tarihli ve 15709213 sayılı yazısı ile pilot okullarda yapılması düşünülen ve belirli branşlarda soru hazırlaması öngörülen durumun gönüllülük esasına uygun yapılmadığı, resen görevlendirmelerin yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmaktadır.

Gönüllülük esasına göre ve ücret karşılığında yapılması gereken görevin ilgili öğretmenlerimiz tarafından istemeleri halinde bu görevi yerine getirmemeleri kararları alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler