1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. AES: Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz
AES: Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz

AES: Veli Ziyaretleri Zorunlu Tutulamaz

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı ile ve ilçelerde milli eğitim müdürlükleri tarafından zorunlu olarak yaptırılmak istenen veli ziyaretlerinin zorunlu olamayacağı konusunda Anadolu Eğitim Sendikası tarafından MEB’e yazı gönderildi.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından 13 Şubat 2020 Perşembe günü itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığına resmi yazı ile başvuru yapıldı. MEB’e yapılan başvuru ve talep yazısında bazı ile ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin zorunlu olarak veli ziyareti yaptırdığı konusunda yaşanan sorunlar dile getirildi.

Sendikanın açıklaması şu şekildedir: Bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri veli ev ziyaretlerini baskı unsuruna dönüştürerek, öğretmenleri bu konuda zorlamaktadır. Veli ev ziyaretlerinin yasal bir zorunluluğu olmadığı gibi tamamen okul dışı bir faaliyettir.

Veli ev ziyaretleri eğitimde öğretmenin uygun gördüğü öğrenciler için gerekli gördüğü zamanlarda, isteğe bağlı olarak uygulayabileceği bir yöntemdir. Yasal bir zorunluluğu olmayan bu faaliyet üzerinden bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin kendi reklamları için öğretmenlere baskı yapması kabul edilemez.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak ilgili milli eğitim müdürlüklerinin uyarılması talep edildi.

MEBE GÖNDERİLEN RESMİ YAZI

İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri veli ev ziyaretlerini baskı unsuruna dönüştürerek, öğretmenleri bu konuda zorlamaktadır. İlgili yasa ve yönetmeliklerin hiçbirinde öğretmenin bu şekilde bir görevinin olduğu yazmamaktadır.

Veli ev ziyaretleri eğitimde öğretmenin uygun gördüğü öğrenciler için gerekli gördüğü zamanlarda, isteğe bağlı olarak uygulayabileceği bir yöntemdir. Ancak bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin bu ziyaretleri zorunluymuş gibi hissettirerek kendi reklamları için öğretmenlere baskı yaparak fotoğraf çektirtmek, sosyal medyada paylaştırmak veya ziyaretle ilgili form doldurtmak eğitimin ilkeleri ile bağdaşmamaktadır.

Ziyarette amaç eğitim adına iyi sonuçlara gitmektir. Konunun reklama dönüştürülmemesi ve bu ziyaretlerin isteğe bağlı yapılması noktasında konu ile ilgili milli eğitim müdürlüklerinin uyarılması ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gereğinin yapılması talep edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler