1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. AES: Yönetici Görevlendirmede Ek Atama Yapmayan İl MEM’ler Duyuruya Çıkmalıdır
AES: Yönetici Görevlendirmede Ek Atama Yapmayan İl MEM’ler Duyuruya Çıkmalıdır

AES: Yönetici Görevlendirmede Ek Atama Yapmayan İl MEM’ler Duyuruya Çıkmalıdır

Yönetici görevlendirmede ek atama yapmayan il MEM’ler duyuruya çıkılması için Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıldı.

A+A-

 

Anadolu Eğitim Sendikası “AES” Hukuk Sekreterliği tarafından Yönetici Görevlendirmede Ek Atama Yapmayan İl MEM’lerin duyuruya çıkması için MEB’e resmi başvuru yapıldı. Yapılan başvuru ve açıklama şu şekildedir: Bilindiği üzere geçtiğimiz Eylül ayı sonuna kadar yönetici görevlendirme süreci tamamlanmış ve takvim uzun bir süreç sonunda nihayete erdirilmiştir. Ancak yapılan görevlendirmeler sorunu çözmeden ÖSYM sınav duyurusuna çıkmış, 15 Mart 2020 tarihinde “MEB Eğitim Kurumları Yönetici Seçme Sınavı” yapılacağını duyurmuştur.

Gelinen süreçte yapılan görevlendirmelerden sonra iller duyuruya çıkarak boş kalan kurumlara yeni görevlendirmeleri yapmalıdır. Bazı iller 2. Yönetici görevlendirme duyurusu yayınlamış ancak bazı iller hala duyuruya çıkmamıştır.  Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak, duyuruya çıkmayan illerin yarıyıl tatilinde yönetici görevlendirme duyurusuna çıkması gerektiği talep edildi.

MEB’E YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE BOŞ KONTENJANLARA BAŞVURU TALEBİ

Bilindiği üzere geçtiğimiz eylül ayı sonuna kadar yönetici görevlendirme süreci tamamlanmış ve takvim uzun bir süreç sonunda nihayete erdirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 21. maddesinde “(1) Yazılı sınavı sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan yönetici sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır.” Yazmaktadır.   

İlgi b) yönetmeliğinin 24. maddesinde “(7) Müdür ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdürlüğüne, görevlendirmeye esas puanların geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, müdür olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle görevlendirme yapılabilir.” Yazmaktadır. Yine aynı yönetmeliğin 25. maddesinde “(5) Müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür yardımcılıklarına; görevlendirmeye esas puanların geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, yönetici olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle görevlendirme yapılabilir.” Yazmaktadır.

Ancak yukarıda yazdığımız yöntemle yöneticiler yeniden görevlendirme duyurusu beklerken, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, MEB Eğitim Kurumları Yönetici Seçme Sınavının 15 Mart 2020 tarihinde yapılacağını açıklamıştır. İller 2. Defa boş kalan kontenjanlara yeniden yönetici görevlendirme duyurusu yaparak, boş kontenjanları doldurmalıdır. Bazı iller boş kontenjanlar için duyuruya çıkmış ancak bazı iller duyuruya çıkmamıştır.

Henüz 2019 yılı sınavından başarılı olmuş yönetici adayları mevcut iken ve yöneticilik için beklerken illerin yönetici görevlendirme duyurusuna çıkmaması yanlış bir süreç izlenmesine neden olacaktır. İller bazında süreç hakkında takip yapılması gerekli olup, ek duyuruya çıkmayan illerin yarıyıl tatilinde duyura çıkması ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlükleri uyarılması ve sendikaya bilgi verilmesi hususunda MEB’e başvuru yapıldı.

aess-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler