1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. AES'in Nöbet Eylemi Sonuç Verdi
AES'in Nöbet Eylemi Sonuç Verdi

AES'in Nöbet Eylemi Sonuç Verdi

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin nöbetleriyle ilgili çok önemli bir karar verdi. Anadolu Eğitim Sendikası AES’in başlattığı öğlen arası nöbet eylemi sonuç verdi ve MEB talebi kabul ederek, öğretmenlerin öğlen arası nöbetine düzenleme getirdi.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası öğretmenlerin öğlen arası nöbetleriyle ilgili olarak eylem kararı almıştı. Öğle aralarında temel insani ihtiyaçları karşılamak için eylem kararı alınmıştı. MEB, sendikanın talebini uygun gördü ve NÖBET GÖREVİ konulu yazıyı tüm illere gönderdi.

Anadolu Eğitim Sendikası AES olarak başlatılan nöbet eylem kararı sonuç verdi ve öğle aralarında temel insani ihtiyaçları karşılamak için gerekli aranın göz önünde bulundurulması için Bakan Yardımcısı imzalı yazı ilgili yerlere gönderildi.

AES’in nöbet eylemi kararı şu şekildeydi:

Sendika üyesi öğretmenlere verilen haftada birden fazla nöbet görevlerini 2018-2019 eğitini öğretim yılının sonuna kadar yerine getirmeyeceklerine karar verilmişti.

Taşımalı eğitim kapsamında nöbetçi öğretmenlerimize ek olarak verilen yemek dağıtımı görevi, nöbet süresi dışındaki servis araçlarının ve servis şoförünün kontrolü, öğrencileri indirirken ve bindirirken başlarında bekleme gibi ek görevleri sendika üyesi öğretmenlerin 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar yerine getirmeyeceklerine karar verilmişti.

Tam gün eğitim yapan eğitim kurumlarında nöbetçi öğretmenlerimizin öğle aralarında kişisel ihtiyaçlarım karşılamakta zorlandıklarından bu görevi 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar yerine getirmeyeceklerine karar verilmişti.

Öğretmenlerin ders saatleri dışında isteğe bağlı olmayıp zorunlu olarak katılım sağlayacakları ve hiçbir ücret ödemeden hizmet içi eğitim, seminer ev ziyaretleri, projeler kurs vb. faaliyetler angarya kapsamındadır. Bu nedenle 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar sendikamız üyesi öğretmenlerin angarya faaliyetlerine katılmayacaklarına Oy birliği ile karar vermişlerdir.

MEB’in nöbet görevi yazısı:

Bilindiği üzere Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesinde, eğitim kurumlarında güvenlik ve disiplinin sağlanması önem arz etmektedir. Bu amaçla, eğitim kurulularında görev yapan öğretmen ve müdür yardımcıları için nöbet görevi öngörülmüştür.

Diğer taraftan, 25 Ağustos 2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğilim. Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" bölümünün "Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti“ başlıklı 21 inci maddesinde; "Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günlen için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve hu görevi de fiden yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde, ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenmektedir.

Öte yandan, eğitim kurumlarında görevli öğretmen ve müdür yardımcılarından nöbet görevi yürütenlerin, bu görevlen sırasında temel insanı ihtiyaçlarını karşılamak durumunda oldukları; dolayısıyla bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla nöbet görevine verilen araların bu görevin tam olarak yerine getirilmediği sonucunu doğuramayacağı kuşkusuzdur.

Bu çerçevede;

1- Nöbet görevinin, ilgili mevzuatında öngörüldüğü şekilde yerine getirilmesinin sağlanması,

2- Nöbet görevinin, bu görevi yerine getiren öğretmen ve müdür yardımcılarının temel insani ihtiyaçlarının dikkate alınarak düzenlenmesi ve özellikle öğle arası dinlenme ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu sürelerde nöbet görevinin dönüşümlü olarak yapılmasına imkân tanınması,

3- Nöbet görevine verilen aralar nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemesi anlamına gelmeyeceğinden, nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinin tam olarak ödenmesi hususlarında bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mustafa SAFRAN Bakan a. Bakan Yardımcısı

nobet11.jpgnobets.jpg

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler