1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. AES'in Ögretmene Şiddete Karşı Süresiz Eylem Kararı Haklılığını Gösterdi
AES'in Ögretmene Şiddete Karşı Süresiz Eylem Kararı Haklılığını Gösterdi

AES'in Ögretmene Şiddete Karşı Süresiz Eylem Kararı Haklılığını Gösterdi

Okullarda gerek öğretmene şiddet gerekse ders içi ve dışı disiplinsiz tutumlara karşı eleştiriler en yoğun dönemine ulaştı. Anadolu Eğitim Sendikası 3 yıl önce şiddete karşı süresiz eylem kararı almıştı. Şimdi bunun ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı!

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası 2014 yılında Merkez Yürütme Kurulu MYK kararı gereği öğretmene şiddete karşı süresiz eylem kararı alınmıştı. Anadolu Eğitim Sendikası üyesi öğretmenler şiddete karşı öbür yanağını çevirmeyecek sloganıyla başlayan eylem kararının haklılığı bugünlerde bir kez daha ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir meslek lisesinde yaşanan hadisede öğretmene karşı yapılan aşırı disiplinsiz öğrenci davranışlarının hiçbir yaptırımının olmaması, AES’in neden öbür yanağını çevirmeyeceğini de kanıtladı.

Okul yönetiminin öğrenciye karşı tutum almaması, tam tersine öğretmene sınıf disiplinini sağlayamadığı gerekçesiyle soruşturma açması da skandalın ikinci tarafı. İdarelerin ya olayı kapatma ya da öğretmenleri suçlu göstermesinden dolayı toplumsal tepkiler de yanlış yöne çevriliyor. Oysa orada yapılan disiplinsizliğin en önemli sorumlusu ilk önce AİLE sonra MEB, ardından okul idaresidir. Bu durumdan en son sorumlu olan ise öğretmendir!

Kamuoyuna bir kez daha hatırlatma yapan Anadolu Eğitim Sendikası 2014 yılında öğretmene şiddete karşı neden süresiz eylem kararı aldığını bildirdi. AES’in 2014 yılındaki “AES Üyesi Öbür Yanağını Çevirmez, EYLEMDEYİZ!” sloganıyla okullarda şiddete karşı haklılığına dair yazısı şu şekildedir:

 

Öğretmenlerin mesleklerine ilişkin çeşitli gerekçelerle okul içinde ve dışında maruz kaldığı şiddetin sıklığı ve boyutları giderek artmıştır. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı herhangi bir istatistik bulunmadığı gibi pek çok olay da “kol kırılır yen içinde kalır” yaklaşımıyla gizlenmektedir.

Öğretmenler yalnız bırakılıyor! Şiddete uğrayan öğretmenlerin de giderek yalnızlaştığı, maruz kaldığı muameleden utanç duyarak gizleme eğilimine girdiği, benzer olayları yaşamama adına disiplinden ve akademik hedeflerden vaz geçebildiğini üzülerek gözlemledik. Tekirdağ Çorlu’da bir liseden yansıyan görüntüler istisna değildir, kafasını kuma gömenlerden olmayacağız.

Öğretmen ve idareciler çaresiz! Lise dönemine kadar sınıfta kalmanın neredeyse imkansız olduğu, yetersiz olan disiplin yönetmeliğinin bile fiilen uygulanmadığı, nadiren disiplin cezası alan az sayıda öğrencinin de sene sonunda affa uğradığı bir sistemde öğretmen ve idareciler çaresiz bırakılmıştır.

İşverenimiz olan devletin yetkilileri tarafından mesleğin onuruna yönelen negatif söylemleri, sosyo-ekonomik seviyelerde gerileme itibarımızı erozyona uğratmış, böylece her olumsuzlukta hedef olmamız kaçınılmaz hale gelmiştir.

Öğretmenlik mesleği neden itibarsızlaştırılıyor? Öğretmene yalnız fiziksel değil psikolojik şiddet de uygulanmaktadır. Bu şiddetin manevi yükü, psikolojik faturası çok ağırdır. Her yıl onlarca öğretmen eğitim hizmet sınıfından memurluğa geçmek için talepte bulunmakta, bazı meslektaşlarımız başka kurumlara geçmenin yollarını aramaktadır.

Bırakın eğitim kurumunda, sokakta bile öğretmen geçerken hizaya girilen günlerden sınıfta öğretmen kucaklamaya bir günde erişmedik. Atamadan başlayarak dersiyle ilgili fikri dahi alınmadan “öğretme memuru” kılınan, sınıf geçirme memuru edilen öğretmen zulme uğramaktadır!

Sövülmek, dövülmek, öldürülmek öğretmenliğin fıtratında yok! Nesiller yetiştiren neslimiz, mesleğimiz saygınlığı, sevgiyi hak ediyor. Bu Hakkımız teslim edilinceye kadar süresiz eylemlilik içinde olacağız.

Anadolu Eğitim Sendikası Merkez Yönetim Kurulu üyeleri olarak 4 Haziran 2014 Tarih ve 404 Sayılı Kararı ile mesleğimize, meslektaşlarımıza yönelen şiddete karşı MEŞRU MÜDAFAA hakkımızı kullanacağımızı açıkça ifade etmiştik. Gerekçesi gibi kararımız da günceldir!

ÖBÜR YANAĞIMIZI ÇEVİRMEYECEĞİZ! Olgunluk, büyüklük, öğretmenlik, hanımefendilik, efendilik kapsamındaki anlayışımız TÜKENMİŞTİR!

AES üyeleri bundan sonra kendi güvenliğini, mesai arkadaşlarının güvenliğini sağlama adına inisiyatif alacak, DEVLETİN korumakta aciz kaldığı canını koruma adına aktif olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı uğradığımız şiddete karşı etkin ve net bir politika geliştirene, sınıf geçme ve disiplin yönetmeliklerinde gerekli değişiklikleri yapana, sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin karşılığında verilen ağır cezaların benzeri eğitim çalışanları için TCK içinde düzenlenene kadar:

Bir meslektaşımıza yapılan saygısızlık, tehdit, değersizleştirmeye karşı kenetleneceğiz,

Gerekirse okullara birlikte gidecek, birlikte döneceğiz,

En ufak bir disiplinsizliği affetmeyecek, işleme koyduracağız,

isiplin mekanizmasını çalıştırmayan, ceza verdirtmeyen, affa zorlayan idarecilerin baskısına direnecek, bunu da rapor edeceğiz,

Okul girişleri, bahçe ve koridor nöbetlerimizde güvenliğimizi tehdit eden durumlar yaşandığında tutanak altına alıp, görev yerimizi terk edeceğiz,

MEB bünyesinde okullara kadrolu güvenlikçi atanması için yazılı taleplerimizi sürdüreceğiz,

Öğrencilere verdiğimiz sınıf içi performans notlarında bize veya meslektaşımıza yapılan saygısızlıkları değerlendireceğiz,

Not yükseltme ricalarını reddedecek VİCDANIMIZLA hareket edeceğiz,

Tembel, çalışkan, saygılı, saygısız öğrenci ayrımını HÜR İRADE ile yapacağız,

 “Öğrenci dövülmez, çiçektir” , “veliye kızılmaz velinimettir” yaklaşımını terk edecek, bize yönelen muameleye ayni ile karşılık vereceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur… Cansel GÜVEN, Genel Başkan, Anadolu Eğitim Sendikası MYK, Temsilci ve Üyeleri adına.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler