1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Af Gibi Yapılandırma
Af Gibi Yapılandırma

Af Gibi Yapılandırma

4 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren 500 milyar lira değerindeki vergi, prim ve diğer Hazine alacaklarına ilişkin yapılandırma teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

A+A-

Kabul edilen yapılandırma düzenlemesi 31 Aralık 2020 tarihinden önceki borçlar için geçerli olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığınca tahsil edilen vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme zamları, gecikme faizleri bu tarihten önceki idari para cezaları yapılandırılacak.

Koronavirüs Cezalarına yapılandırma Yok

Hıfzıssıha kurullarının koronavirüsle mücadele için aldığı kararlar doğrultusunda maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmamasından dolayı kesilen cezalar ile sigara yasaklarından dolayı kesilen cezalar yapılandırma kapsamına dahil edilmedi. Bu cezalar için yapılandırma olmayacağı belirtildi.

İndirimli Enflasyon Farkı Ödenecek

Vergi, diğer borçlar ve prim ödemeleri yapılandırılırken, gecikme faizi veya gecikme zammı yerine yurt içi fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) hesaplanacak. 2016 Kasım’ından itibaren enflasyonun yüksek çıkmasından dolayı bu tarihten günümüze kadar olan dönemdeki enflasyon aylık yüzde 0.35 olarak kabul edilecek ve yıllık yüzde 4.20’ye tekabül edecek. Böyle 2016 Kasım ve 2020 Eylül arasındaki enflasyon artışı yüzde 97 olmasına rağmen sadece yüzde 16.1’i yansıtılacak. Borç tarihinin daha eski olması halinde ise 2016 Kasım öncesindeki gerçek rakamlar ele alınacak.

Yıl Sonuna Kadar Süre

Borcunu yapılandırmak isteyenlerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili kuruma başvuru yapması gerekiyor. Taksitler 2 ayda bir kez ödenecek ve azami 18 taksit uygulaması yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.