Afad ve Kandilli Tartışmalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Son Verildi

Seferihisar-Sisam’da yaşanılan depremin şiddeti ile ilgili Kandilli gözletim evi ve Afad verilerinin uyuşmamasına dair toplanma Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde görüşme yapıldı.

73517

Afad ve Kandilli Tartışmalarına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son verdiği açıklandı.

Kayıtlara Afad Verileri Geçilecek

Hangi kurumun verileri daha doğru? Kayıtlara yasal olarak geçecek olan kurum Afad fakat iki kurum arasındaki farklılık neden doğuyor? Esasen aynı istasyonlar kullanılsa da algoritma farklılığından kaynaklı değişik veriler elde edilebiliyor. Genel olarak bizim için bizim verilerimiz doğru iken onlarda kendi verilerinin doğru olduğu konusunda eminler.

Çalışanlarımızın Payı Olması İhtimali Vardır

Sismologluk yapan çalışanlarımız deprem olduğunda büyüklüğü hemen ölçerek internet ortamına aktarırlar. O an için her türlü yetki ve sorumluluk onlardadır. Herhangi birine sormaya gerek duymazlar, yetkiliye sorma gereği duymazlar. Basit hesaplar yapılıyor denilmez elbette ama çalışanlarımızın hata payının olma ihtimali vardır.

İki Kurumda Büyüklüklerini Verecek

Esas olan birlik olup tek vücut gibi etki edebilmekti fakat maalesef bu konuda başarılı olamadık. Sürekli farklı değerler verdik. Afad toplantısında Bakan Soylu Cumhurbaşkanına ait olduğunu söylediği açıklamalarda bulundu. Özetle Kandillinin değer verdiğimiz ve saygın bir kurum olduğunu ve iki kurumuna büyüklüklerini vereceğini açıkladı.

Marmara’da Tsunamiden Ziyade Depremden Doğacak Zararlar

Profesör Dr. Haluk Özener, Seferihisar’da yaşanılan hasarın kıyı şeritlerimizdeki ilk tsunami olmadığını açıkladı. Marmara için en kötü senaryonun deniz tabanındaki heyelanlar olabileceğini ve 6 metrelik dalgaların oluşabileceğinden bahsetti.

Exit mobile version