AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir?

Asgari Geçim İndirimi “AGİ” 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana vergi iadesi uygulamasının yerini almış yeni bir uygulamadır. Detaylar...

69052
Daha Fazla Göster

AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir?

AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir?
AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir?

AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir? Çalışanların ücretlerinden kesilmesi gereken gelir vergisinden, asgari geçim miktarı kadar olan kısmı devlet almamaktadır. Yani, işveren tarafından çalışanın ücretinden kesilip devlete ödenmesi mecburi olan gelir vergisinin üzerinden, devlet asgari geçim miktarının düşülmesini ve bu ücretin işveren tarafından çalışana ödenmesini istemektedir.

Eğer işveren veya işyeri, çalışanın ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisini hesaplayıp, asgari geçim indirimini düşüp, kalanını çalışanın yerine devlete öderken, devlete ödenmesi gereken vergiden düştüğü asgari geçim indirim tutarını işçiye, çalışana ödemediği takdirde, devleti vergi kaybına uğratmış olur, bundan dolayı da suç işlemiş kabul edilir. Nitekim bu noktada devlet, çalışan için kendisine ödenmesi gereken vergiden yapılan asgari geçim indirimini, bu ödemenin çalışana yapılması şartıyla kabul etmektedir.

AGİ’den Kesinti ya da İndirim Yapılabilir Mi?

AGİ’den Kesinti ya da İndirim Yapılabilir Mi?
AGİ’den Kesinti ya da İndirim Yapılabilir Mi?

AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir? 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 32. maddesiuyarınca işverenin; medeni durumuna göre (bekar veya evli olması, eşinin çalışıp çalışmaması, çocuk sayısı gibi) işçiye/çalışana asgari geçim indirimi adı altında yapması gereken aylık ödeme gayet şeffaf bir biçimde belli olup, işverenin söz konusu maddeye göre hesaplayacağı asgari geçim indiriminden herhangi bir kesinti veya indirim yapması söz konusu olamaz.

Örnek verecek olursak eğer, işçiye ödenmesi gereken asgari geçim indiriminden vergi veya sigorta primi kesintisi yapılmaz, işçinin kadın yahut erkek olması, taşeron işçisi olması, işyerinde yarı zamanlı (part-time) çalışması gibi durumlar işçiye ödenmesi gereken asgari geçim indiriminden kesinti veya indirim yapılmasını meşru kılmaz.

AGİ’den Nasıl Faydalanılır?

AGİ’den Nasıl Faydalanılır?
AGİ’den Nasıl Faydalanılır?

AGİ Ödemesi, Asgari geçim indirimi uygulamasından ancak ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanabilmektedir. Gelir Vergisi Kanunu’nun 61.  maddesine göre değerlendirilen ücret geliri elde edenler, örneğin sosyal güvenlik destek primi ödeme şartıyla çalışanlar da faydalanabilmektedir.

Ayrıca, AGİ’nin yıllık tutarı, her ücretli çalışan için asgari ücret üzerinden hesaplanan senelik vergi tutarından fazla olamaz. Eğer yıl içerisinde asgari ücret miktarında değişiklik yapılırsa, bu değişimler AGİ uygulamasında dikkate alınmamaktadır. Asgari geçim indirimi, kesinlikle çalışanın ücretinin içinde verilemez. Çalışana maaşının yanında ayrı bir şekilde ödenir.

2020 Yılı AGİ Ücretleri

Sigortalı bir çalışanın, medeni haline ve çocuk sayısına göre verilen AGİ, 2020 yılı için verilecek miktarlar ise şu şekilde;

  • Çalışan kişi bekarsa, 220,73 lira ödeme alacak,
  • Çalışan kişi evli ve eşi de çalışıyorsa, 220,73 lira ödeme alacak,
  • Çalışan kişi evli ama eşi çalışmıyorsa, 268,87 lira ödeme alacak,
  • Çalışan kişi evli eşi çalışmıyor ve bir çocuğu varsa 297,98 lira ödeme alacak,
  • Çalışan kişi evli eşi çalışmıyor ve üç çocuğu varsa, 375,23 lira ödeme alacak,
  • Çalışan kişi evli eşi çalışıyor ve bir çocuğu varsa 253,89 lira ödeme alacak,
  • Çalışan kişi evli eşi çalışıyor ve beş çocuğu varsa 375,23 lira ödeme alacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AGİ Ödemesi Yapılmazsa İşverenin Sorumluluğu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!