1. HABERLER

  2. SAĞLIK HABERLERİ

  3. Ağız kokusunu gidermek için neler yapabiliriz
Ağız kokusunu gidermek için neler yapabiliriz

Ağız kokusunu gidermek için neler yapabiliriz

Ağız kokusu toplumda bireylerin büyük rahatsızlık duymasına sebep olan, nedeni kesinlikle araştırılması gereken bir durumdur. Ağız kokusunun tedavisi mümkün müdür? Bu kötü durumu önlemek için neler yapabiliriz?

A+A-

Ağız kokusu birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, çeşitli enfeksiyonlar, bademcik iltihapları, diş eti rahatsızlıkları, diş çürükleri ve daha birçok hastalık ağız kokusuna sebep olabilir. Ağız kokusu insanları toplumdan uzaklaştıracağı gibi ruh hallerinde de sıkıntılar yaratabilir.

Ağız kokusunu gidermek için ne yapmalıyız? Yiyecek atıklarını ve bakteri plaklarını temizlemek için günde iki kez orta sertlikte fırça ile dişlerimizi fırçalayıp diş ipi kullanabiliriz. Diş fırçalanırken dilinde fırçalanması ağız kokusunu büyük ölçüde giderecektir. Varsa diş eti rahatsızlıkları ve diş çürükleri mutlaka tedavi edilmelidir. Düzenli olarak ağız muayenesi yapılmalıdır. Midede reflü problemi varsa ağız kokusuna neden olabileceği için tedavi edilmelidir.

Ayrıca ağız kokusunu önlemek için karanfil çiğnemek, sık sık bol su içmek, çinko ile zenginleştirilmiş sakız çiğnemek, tarçınlı sular içmek ya da tarçın çiğnemek ağız kokusunu gidermenizde yardımcı olacaktır. Yemek, içmek ağızda tükürük miktarını arttırarak bakteri oluşumunu önler. Bu sebeple aç kalmamaya dikkat ederseniz ağız kokusunu önleyebileceğinizi düşünüyoruz.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.