1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Ağustos Ayında 60 Bin Öğretmen Ataması Talebi
Ağustos Ayında 60 Bin Öğretmen Ataması Talebi

Ağustos Ayında 60 Bin Öğretmen Ataması Talebi

Türk Eğitim-Sen tarafından öğretmen atamalarına dair MEB ve hükümet yetkililerine seslenildi. 2019 yılı öğretmen atmasına ek 60 daha öğretmen alımı elzemdir denildi. İşte detaylar.

A+A-

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada hükümetin ne yazık ki 2019 yılında eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda atama bekleyen öğretmenleri göz önünde bulundurmamış ve şu ana kadar sadece 20 bin atama yapmıştır denildi.

74 İLDE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN SAYISI 84 BİNE YAKIN

Milli Eğitim Bakanlığı da önümüzdeki süreç için de toplamda ne kadar atama yapılacağını duyurmamıştır. Türk Eğitim-Sen’in yaptığı araştırmaya göre ülkemizde ücretli öğretmen sayısı 74 ilde 83 bin 783’tür. Türkiye genelinde baz alındığında, ücretli öğretmen sayısının 100 bin civarında olduğu görülecektir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ASAL İSTİHDAM MODELİ GİBİ OLDU

Ücretli öğretmenlik adeta asal istihdam modeli haline gelmiştir. Eğitim fakültesi ve diğer lisans mezunlarının dışında, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları da ücretli öğretmen olarak derslere girebilmektedir. Bu noktada formasyona sahip olmayan insanların hangi bilgi ve donanımla derslere girdiği bir muammadır. Üstelik bu istihdam yönteminin hiçbir maddi kazancı yoktur, sadece modern köle gibi çalıştırma esası üzerine kurulmuştur, ücretli öğretmenler hiçbir özlük hakka sahip değildir. Dolayısıyla geleceği olmayan bu uygulamanın verim ve kalite açısından büyük arazlar doğurduğu artık görülmelidir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SONA ERDİRİLMELİDİR

Ücretli öğretmenliğe son verilmesi gerekirken, ücretli öğretmen sayısının yıldan yıla artması öğretmenlik mesleğine sürülmüş bir lekedir.  83 bin 783 ücretli öğretmen çalıştırılıyor olması,  83 bin 783 noktada öğretmen açığı olduğu anlamına gelir. Öte yandan atama bekleyen öğretmen sayısı 400 binin üzerindedir. Yine sendikamızın yaptığı araştırmaya göre norm kadro açığı ülkemizde sadece 66 ilde 110 bin 721’dir.

Tüm bu rakamlar valiliklerden gelen resmi bilgilerdir. Dolayısıyla 20 bin, 30 bin atama devede kulak kalmaktadır. Sadece Mart ayında gerçekleştirilen 20 bin sözleşmeli alımı için tam 6 katı yani 120 bin başvuru yapılmıştır. Durum böyle olunca 2019 yılında en az 100 bin atama yapılması gerekmektedir. Türk Eğitim-Sen’in talebi; Ağustos ayında da 60 bin ilave atama yapılmasıdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler