Ahmet Ercan Deprem Beklenen Yerleri Tek Tek Açıkladı!

Yüksek Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 5.8 büyüklüğündeki Bingöl depreminden sonra önemli açıklamalar yaptı.

62899
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İki Büyük Fay Hattı Birleşiyor”

Yüksek Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan deprem beklentisi olan bölgeleri ve şehirleri açıkladı. Prof. Dr. Ahmet Ercan bazı şehirler ile ilgili olarak deprem beklenen şehirlerin başında Muş, Bingöl, Erzurum ve Erzincan olduğunu söyledi. Sözcü’ye yaptığı açıklamalarda deprem beklentisi içinde oldukları bölgeleri incelediklerinde Erzurum, Muş, Bingöl, Varto, Erzincan gibi bölgelerin öne çıktığını söyledi.

“Doğu Anadolu Fayı Bir Canavarla Birleşti”

Bunun nedeninin Doğu Anadolu fay kırığının son bölümünün Kuzey Anadolu fay hattıyla birleşmesi olduğunu, Doğu Anadolu fayında deprem yoğunluğunun yüzde 13 olmasına rağmen bu oranın Kuzey Anadolu fayında yüzde 53’lere kadar çıktığını belirtti. Doğu Anadolu fayının bu anlamda bir canavarla birleşmiş olarak kabul edilebileceğini, bahsi geçen bölgelerin tetik durumunda olduğunu, önemle üzerinde durulması gerektiğini ifade etti.

Önümüzdeki Yıllarda Nelerde Deprem Bekleniyor?

Açıklamasında diğer önem arz eden yerleri de belirten Ahmet Ercan bunların Amasya, Reşadiye, Niksar ve Merzifon olduğuna dikkat çekti. Önümüzdeki 10 yıl içinde Sakarya çukuru olarak tabir edilen yerde, Adapazarı, Düzece, Kaynaşlı, İznik ve Akyazı’da da deprem beklendiğini söyledi. Diğer riskli bölgelerin Marmara’nın güneyinde kalan Balıkesir, Sındırgı, Gönen ve Bandırma olduğunu, ayrıca Denizli – Nazilli, Aydın – Kuşadası, Simav ve Söke’nin de riskli yerler olduğunu ifade etti.

Ahmet Ercan daha güneye inildiğinde Fethiye, Rodos, Girit, Marmaris, Kaş ve Finike’nin, Budur ve Isparta’nın, Antakya, İskenderun ve Hatay’ın, Adana’da ise Ceyhan ve Osmaniye’nin bir süredir deprem üretmediğini söyledi ve dikkat etmek gerektiğini ekledi.

En Güvenli Yerleri de Açıkladı

Türkiye genelinde deprem açısından en güvenli bölgelerin Artvin’den Bulgaristan’a kadar uzanan Karadeniz kıyıları ile Şırnak, Kilis, Ankara, Konya, Karaman ve Niğde civarları ile Trakya’nın kuzey bölümleri olduğunu açıkladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!