AİHM 12 Bin 600 İhraç Davasını Düşürdü

Adalet Bakanlığı tarafından KHK'larla işlem yapılanların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruları hakkında duyuru yayınlandı. OHAL komisyonu kurulunca 12 bin 600 ihraç dosyası AİHM tarafından düşürüldü.

32658
Daha Fazla Göster

Adalet Bakanlığı, OHAL komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurular hakkında bir açıklama yayınladı. Yayınlanan basın açıklamasında hakkında KHK’lar ile işlem yapılan ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyan kişilerden birçoğunun dosyasının düşürüldüğü, AİHM’in OHAL komisyonunun kurulması nedeniyle bu kararı aldığı belirtildi.

Adalet Bakanlığının yayınladığı basın açıklamasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal ve bu kapsamdaki KHK’lara değinildi. Kanun Hükmünde Kararnameler ile FETÖ iltisakı bulunduğu tespit edilen kişiler hakkında işlem yapıldığı hatırlatıldı. Bu doğrultuda kamu personelleri, öğrenciler, bazı tüzel kişiler ve emekli personeller hakkında önlemler alındı.

Basın açıklamasında 685 sayılı KHK ile OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun kurulduğuna değinildi. Açıklamaya göre 16 Mayıs 2017 tarihinde üyeleri belirlenen komisyon 22 Mayıs’ta çalışmaya başladı. Komisyon kamudan ihraç, öğrencilikle ilişik kesilmesi, bazı kuruluşların kapatılması, emeklilerin rütbelerinin alınması gibi durumlara itirazları değerlendirmek üzere kuruldu.

AİHM’in kararı: Adalet Bakanlığının açıklamasına göre AİHM, bir başvuru dosyasını iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle reddetti. AİHM bu kararda OHAL komisyonunu bir iç hukuk yolu olarak gördü. Bu kararın emsal alınmasıyla birlikte KHK ile ihraç edilen ya da işlem yapılanların açtığı birçok dosya da düşürüldü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 31 Mayıs 2017 tarihinde, KHK’larla ihraç edilen ya da işlem yapılanların açtığı 24 bin 600 dava dosyası bulunuyordu. Ancak AİHM, OHAL komisyonunu iç hukuk yolu olarak kabul ettiğinden bu yana başvuru sayısı 12 bine düşürüldü. Bu şekilde ihraç edilenlerin açtığı 12 bin 600 dava dosyası, iç hukuk yolları tüketilmediği için reddedildi ve düşürüldü. Adalet Bakanlığının açıklaması için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AİHM 12 Bin 600 İhraç Davasını Düşürdü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!