1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. AİHM Hakimliği Başvuruları Başladı
AİHM Hakimliği Başvuruları Başladı

AİHM Hakimliği Başvuruları Başladı

Adalet Bakanlığı tarafından AİHM’de Türkiye adına görev yapmak üzere hakim seçimi yapılacak. Başvurular başladı, detaylı bilgi haberimizde yer alıyor.

A+A-

Adalet Bakanlığı tarafından AİHM’de Türkiye adına görev yapmak üzere hakim seçimi yapılacağı ilan edildi. AİHM görev yapacak hâkimler, her Yüksek Sözleşmeci Taraf adına ve her Yüksek Sözleşmeci Tarafın sunacağı üç kişilik liste üzerinden Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından salt çoğunlukla seçiliyor.

Türkiye adına AİHM’de görev yapmak üzere seçilecek hâkimin belirlenmesi amacıyla Devletimiz tarafından üç aday önerilecek. Adaylar başvurularını 23 Ekim – 23 Kasım 2017 tarihleri arasında Adalet Bakanlığına yapabilecekler.

Başvurular istenen belgelerle birlikte şahsen, iadeli taahhütlü posta yoluyla veya PTT kargo ile Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı (AİHM Hâkim Seçimi Başvurusu) Milli Müdafaa Cad. No: 22 Kat:11 06620 Kızılay-Çankaya/Ankara adresine yapılacak.

Başvuru yapabilmek için Türk vatandaşı olmak, yüksek ahlaki karaktere sahip olmak, 27 Aralık 2017 tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmuş olmak ve 60 yaşından gün almamış olmak, n Fransızca veya İngilizce dillerinden birini akıcı olarak kullanabildiğini belgelemek gerekiyor.

Hukuk fakültesinden mezun olmak ya da hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler ile iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olmak, Türk hukuk sistemi ve uluslararası kamu hukuku bilgisine sahip olmak gibi şartlar aranıyor. Detaylı bilgi ve ilan metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.