1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Aile Bakanlığı, Personeline Çile Çektirmekte Neden Israr Ediyor
Aile Bakanlığı, Personeline Çile Çektirmekte Neden Israr Ediyor

Aile Bakanlığı, Personeline Çile Çektirmekte Neden Israr Ediyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 19 Ocak 2016’de yaptığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına neden bir buçuk yıldır tamamlayamıyor. Aile Bakanlığı personeli acil GYS ve UD boş kadroların tamamlanması bekleniyor.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 19 Mart 2016’da yaptığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav sonuçlarını 13 Nisan 2016’da açıklamasına rağmen süreç halen tamamlanmadı ve asil olarak kazanan adaylardan 1 buçuk yılı aşkın süredir tercih alınmasına rağmen bir türlü boş kadrolara göreve başlama tamamlanamadı.

 

Personeller, ihraç olan ve görevden ayrılanların yerine yedek listeden atama yapılmaması ve bu kadar gecikmeli atama yapılmasının şaibelere yol açmasından ve söylentilerden rahatsız. Asil listeden adayların gizlice boş kadrolara yerleştirildiği iddialarının doğruluğuna inanmak istemeyen adaylar hak ettikleri yerlere atamalarının gerçekleştirilmesi kapsamında asil aday atamaları sonrası boş kadrolar için yedek adaylardan da tercih alınmasını talep ediyor.

 

Sınav kılavuzunda 70 puan alan herkesin tercih işlemi yapılacak denmesine rağmen sadece asil listede olanların tercih yapmasından dolayı yedek listedeki adaylar mağdur ediliyor. Birçok kadrodaki boşluğu hatırlatan personeller yönetmelik kuralları çerçevesinde iş ve işlemlerin yürütülmesini talep ediyor.

 

Bakanlık tarafından yönetmelikte geçen 6 aylık sürenin dolmasından dolayı da boş kadrolara yedek aday yerleştirilmesi kapsamında işlem yapılamayacağını Aile Bakanlığı yetkilileri tarafından yedek adayların iletişime geçmesi sonucu belirtiliyor. Oysa adaylar bu süre dolmadan önce dilekçelerini verdikleri için süre hesabının yapılamayacağı açıktır.

 

Ayrıca kılavuzda 5 gün içerisinde tercihlerin alınacak denmesine rağmen 25 günlük sürede tercihler alınmış ve tüm diğer iş ve işlemler aynı şekilde maalesef gecikmiş ve gecikmeye de devam etmiştir. Yedek adayların talepleri resmi bile olsa göz ardı edilemez!

 

Boş kadrolara yedek adaylar yerine farklı atama olup olmadığı konusunda bilgilerin doğruluğuna inanmamak isteyen adaylar Bakanlıktan bu konuda açıklama bekliyor. Şaibeli bir atama olmaması açısından Bakanlıktan şeffaf bir şekilde atamalarla ilgili olarak açıklama yapması bekleniyor.

 

Personelin sınavla ilgili uygulanmayan kuralları yönetmelikten şu şekilde sıraladılar:

 

Söz konusu kılavuzun “Tercih Bildirimi ve Sonuçları” bölümünün 2. Maddesinde, “Personel tercihlerini 5 iş günü içerisinde Personel Yönetim Sistemi üzerinden bildirecektir.” hükmü bulunmakta iken, 26 Haziran 2016 tarihli duyuruda tercihlerin 30 Haziran 2016-25 Temmuz 2016” tarihinde alınacağı belirtilmiştir. Bu durumda sınav duyurusunda açıklanan bir kural açıkça uygulanmamıştır.

 

Kılavuzun “Yazılı Sınav Şekli” bölümünün 5. Maddesinde “Şube Müdürü ve Kuruluş Müdürü unvanı hariç ilan edilen diğer kadrolar için yapılan yazılı sınav sonucunda en az 70 puan alan personel başarılı sayılacaktır.” Hükmü yer almaktadır.

 

Yine “Tercih Bildirimi ve Sonuçları” bölümünün 6. Maddesinde, “Başarılı olan ve sıralama listesine göre tercih hakkı bulunan personel ilan edilen kadrolar için en az 1 en çok 10 tercih yapabilecektir. Ayrıca tercihine yerleşemeyen personel için tercih dışı atamayı kabul edip etmeyeceğine dair seçenek bulunacaktır.” denmesine rağmen sınavı sadece asil olarak kazananlardan tercih alınması, birçok unvanda kadroların boş kalması sonucunu doğurmuştur.Ayrıca Kılavuzun “Genel Bilgiler” bölümünün 17. Maddesinde “Yazılı sınav sonuçlarının açıklanması ve itirazların değerlendirilip sonuçlanması itibariyle kesinleşen sonuçlara göre başarılı sayılan personelin il ve derece olarak ilan edilen ve hizmet sürelerine göre atanabileceği boş kadro dereceleri için tercihleri alınacaktır.” Hükmü yazılmasına rağmen yine sadece asil adaylardan tercih alınması, sınavda yarışan ve başarılı olan adaylara eşit şans tanınmaması sonucunu doğurmuştur.

 

Ayrıca yetkili sendika ve ilgili bakanlık tarafından yedek adaylardan tercih alınacağına ilişkin 08 Kasım 2016 tarihinde Kurum İdari Kurul toplantısında karar alınmış ve bu karar halen uygulanmamıştır. Neden, ne için, kimler için bu kadrolar boş tutulmaktadır?

 

Sonuç olarak defalarca gündeme gelen Görevde Yükselme sürecinin, bu kadar gecikmeli de olsa yedek adaylara tercih hakkı verilerek, pozitif bir şekilde tamamlanması, aksi takdirde eksik kalmış ve akıllarda soru işaretleriyle dolu bir süreç olarak kalacağı unutulmamalıdır. Toplumun yardıma muhtaç kesimlerine hizmet veren bu Kurumun hizmet kalitesinin ve güvenilirliğinin personelinin motivasyonu ve iş barışına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
10 Yorum