1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Aile Birliği Mazeret Tayini Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?
Aile Birliği Mazeret Tayini Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Aile Birliği Mazeret Tayini Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Aile Birliği Mazeret Tayini ( Eş Durumu Tayini) Nasıl Yapılır, şartlar nelerdir, hangi belgeler gerekir? Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 16 Ağustos 2014 Cumartesi günü Resmi gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe girdi. Yönetmelikte  Eş durumu tayini ile alakalı da değişiklikler yapıldı. Memurun Eş durumu tayini ile alakalı Hem eşi kamu kurumunda çalışanlar, hemde Eşi özelde çalışanlar için eş durumu tayini değişiklikleri yönetmelikte yer aldı.

Aile Birliği Mazeret Tayini Nasıl Yapılır?

Aile Birliği Mazeret Tayin durumunda mazeretten dolayı yer değişimi yapacak olan  memur eşinin kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkanının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere, eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere atanması suretiyle yapılacak.

Yer değişimi yapacak memurun eşinin başka bir kurumda çalışıyor olması durumunda ise Kurumlar arası gerekli mutabakatlar  sağlanacak ve her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere, kamu personeli olmayan eşinin talep edilen yerde kesintisiz son 3 yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, bu durumda olan eşin bulunduğu yere milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere atanması suretiyle yapılabilecek.

Aile Birliği Mazeret Tayini Hangi Belgeler İstenir?

Eş durumu tayini için başvuracak olan memur ya eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalıştığına dair, yada atanma istediği yerde eşinin kendi adına veya başkası adına 3 yılı aşkın bir süredir çalıştığına dair ve sosyal güvenlik primi ödediğine dair belge göstermek zorunda olacak. Bu belgeler tabi ki birde evlilik durumunu kanıtlayan evlilik cüzdanı da eklenecek.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.