1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Aile Birliği Mazereti Ataması Sınırlı Yapılamaz
Aile Birliği Mazereti Ataması Sınırlı Yapılamaz

Aile Birliği Mazereti Ataması Sınırlı Yapılamaz

MEB, sözleşmeli öğretmenlere eksik tayin hakkı verdi. Eşi özelde veya kamuda çalışanlar için tayin hakkı verilmedi. Sınırlı tayin verilen öğretmenler illa haklarını mahkemede mi araması gerekiyor? AES hukuk danışmanlığı hizmeti verecek!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı İKGM, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir yazı göndererek, eşlerin her ikisinin de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanları görev yapılan illerin birisinde eş durumundan birleştirme daha doğrusu tayine başvuru hakkı verdi. Fakat tüm öğretmenlere değil!

Milli Eğitim Bakanlığı MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) 16 Ekim 2017 tarihli olan resmi yazı 66 İl Müdürlüğüne gönderildi Fakat 15 İl bu başvurunun dışında tutulduğu ortaya çıktı. 15 ilde sözleşmeli öğretmen ataması yapılmaması başvuru alınmayacağı anlamına gelmemektedir!

Eşi özelde çalışana ve kamu personeline tayin hakkı yok!

Öncelikle özür durumu atamalarından bir olan aile birliği mazereti, sadece her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşleri kapsaması yanlıştır. Eşleri özel sektörde veya kamuda çalışan öğretmenler yıllardır bu durumdan etkilenmektedir. Özellikle il içinde mağduriyet yaşamaktadır.

Öte yandan eşlerden birinin çalıştığı şehre piyango gibi tayin yapılması tercihte bir tarafı zorunlu bir başvuruya götürmektedir. Çalışma hakkına karşı veya anayasal hakka karşı sınırlı bir şekilde başvuru yapılacak bu atama, yeni mağduriyetler oluşturacaktır.

Hakkı olana mahkeme seçeneğinden başka yol bırakılmadı!

Kapsamı geniş olmayan ve aile birliği mazeretinde seçim hakkı vermeyen bir tayin, öğretmeni haktan öte bir mecbursun yoluna götürmektir.  Kapsamı geniş olmayan bu atamalarda mahkemeye başvurularak dava seçeneğine gidilmesi, haklı olana bir yol gibi görülecektir.

Anadolu Eğitim Sendikası AES de bu konuda mağduriyet yaşayabilecek öğretmenlere tavsiyede bulundu: Öğretmenler başvuruları ile ilgili ekran görüntüsü almaları ve başvuru ve sonuç evraklarını saklamalarıdır. Sendika hukuk sekreterliği konuyu yakından takip ederek danışmanlık hizmeti vereceğini belirtti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler